Poté, co město zdražilo už poněkolikáté nájmy v obecních bytech, se totiž vydal na radnici s žádostí, aby mu bytový odbor přidělil v domě sousední menší sklep. Za ten současný, téměř sedmnáct čtverečních metrů velký, mu totiž radnice vyměřila od letošního roku měsíční nájem ve výši 852 korun. „To už neutáhnu. Za byt i se sklepem už platím skoro 4,5 tisíce korun a nemůžu si to dovolit,“ vysvětluje pan Krištof.

Tvrdí, že v domě na Husově náměstí, kde bydlí desítky let, je jeden z mála, kdo nájem za sklepní kóje hradí. V domě žije i několik romských rodin a ty podle něj využívají celý suterén k odkládání různých věcí, aniž by si s čímkoli, například s placením, lámaly hlavu. „Já sklep platím. Stačil by mi ale sousední menší, který je volný, a já bych za něj tolik nevydal,“ tvrdí důchodce.

Jenže na úřadě narazil. Poslali ho na městskou společnost Obytná zóna Sylván, kde mu odmítli sklep vyměnit. „Prostě je to tak, že ke konkrétnímu bytu je přidělen i konkrétní sklep. Žádné výměny nepřipadají v úvahu, je to zakázané,“ prohlásila vedoucí správy společnosti Bronislava Hanušová. Dodala, že řešením by bylo, kdyby si pronajal jiný byt s jiným a menším sklepem.

To ale pan Krištof rozhodně odmítá. Byt, který dostal od města přidělený před 60 lety si tehdy na vlastní náklady zrekonstruoval a vybudoval v něm koupelnu. Tehdy platil nájem 240 korun měsíčně a o sklepě se v nájemní smlouvě vůbec nemluvilo. „Přihlásil jsem se k němu až mnohem později, když správcovství převzala firma a začala zjišťovat poměry v domě,“ tvrdí pan Krištof. Jenže v té době byl jeho sklep rozdělen přepážkami na uličku a kóje a o prostory se dělil s ostatními nájemníky. „Pak přišli, přepážky vybourali a najednou mi patřil celý prostor, který ale nepotřebuji,“ stěžuje si Gustav Krištof.

S žádostí o pomoc se teď obrátil na radní města pro správu městského majetku Helenu Matoušovou (ODS). Ta byla informací, že se sklepy ´nejde hnout´, překvapená a slíbila, že celou záležitost prošetří. „Je to zvláštní přístup a budu se tím zabývat. Pokusíme se řešení najít,“ uvedla Matoušová. Pomoc ale slíbila jen v konkrétním případě, obecným řešením pro nájemníky, kteří na zvyšující se nájmy finančně nestačí, by se musely zajímat orgány města.

Nájemníkům obecních bytů zvedla radnice od ledna 2010 činže až o 24 procent, zvýšení odsouhlasila městská rada. „Umožňuje to vyhláška ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlila Matoušová s tím, že nájmy radní zvedli na možné maximum. Zdražení se nejvíce dotklo lidí, kteří obývají byty čtvrté kategorie, kterým se činže zvedla o 24,1 procenta.

Ani po zdražení ale obecní byty zdaleka nedosáhnou tržních cen pronájmů. Ty se v Plzni pohybují mezi 90 až 140 korunami za čtvereční metr.
Město bude regulovaný nájem ve svých bytech zvyšovat i v dalších letech.