Plzeňané, kteří doma uchovávají umělecké předměty, starožitnosti nebo šperky, se mohou dozvědět, jaký mají jejich skvosty potenciál. Ještě dnes totiž probíhají v hotelu Central na náměstí Republiky poradenské dny aukční síně Dorotheum, kde jim znalci objasní původ a kvalitu jejich věcí. Dnes jsouk dispozici mezi 10. a 17. hodinou.

V Plzni se aukční dny nekonají poprvé a lidé je využívají. Vloni tu znalci objevili například obraz Před bouří od Antonína Hudečka, který se povedlo vydražit za skoro půl milionu korun. Vyvolávací cena přitom začala na 180 tisících korunách.
„Máme za sebou velmi úspěšnou sezonu. V dražbách padla řada autorských rekordů, zejména u českých umělců tvořících v druhé polovině 20. století,“ uvedla ředitelka aukčního domu Dorotheum Mária Gálová.

Co rozhoduje o úspěchu v aukci? Vedle zvuku autora na trhu s uměním také období vzniku a stav, ve kterém se předmět dochoval. Do ceny se promítá i jeho dosavadní historie, tedy jestli se dílo objevilo na nějaké důležité výstavě, bylo publikováno nebo bylo součástí některé z významných sbírek.

Příkladem může být dražba výjimečné sbírky grafik Bohuslav Reynek 99+1, která vynesla téměř 14 milionů korun. Více než dvě desítky jeho prací pokořily dosavadní cenový rekord. Absolutním králem dražby se stal menší grafický list Arbor z roku 1955, který se začal vyvolávat na částce 15 000 Kč, ale dražitelé nakonec zvedli cenu na téměř půl milionu korun.

Úspěch pod kladívkem slavila také unikátní studie Alfonse Muchy k pátému obrazu z monumentálního cyklu Slovanská epopej. Dražba obrazu Přemysl Otakar II., král železný a zlatý skončila na více než dvojnásobku vyvolávací ceny – na finálních 840 tisících korun.

Miloš Zeman (vlevo) a Jiří Drahoš. Kdo usedne na Pražském hradě?
Boj o voliče: Drahoš by měl na Tachovsko, Zeman na Šumavu