Zvířata mají totiž mnohem citlivější sluch než lidé, a proto snášejí výbuchy hůře. „Ohňostroje jsou pro ptáky nepříjemné až traumatizující a mohou mít za následek i smrt,“ varuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Ptáci vylekaní hlukem a naprosto dezorientovaní narážejí do překážek, jako jsou budovy nebo mosty, a často se zraní nebo usmrtí o dráty elektrického vedení,“ dodal Zdeněk Vermouzek.

Nečekané rány a záblesky děsí i divoká zvířata v lese. Jsou zmatená, prchají a může docházet i ke zbytečným srážkám s vozidly. Obzvlášť pro mláďata je tato noc kritická a může je ohrozit na životě. Zbytky ohňostrojů padajících do vody uvolňují jedovaté plyny, které škodí rybám.

Parta bednářů Plzeňského Prazdroje při smolení sudů
Bednáři míří do UNESCO

SE PSEM Z MĚSTA VEN

Mnoho chovatelů psů, koček a jiných domácích mazlíčků ví, jak mohou být ohňostroje pro zvířata stresující. Každé zvíře reaguje jinak, záleží i na povaze. Výjimkou nemusí být ani apatie nebo naopak agresivita. Nejvhodnějším řešením je odjet se zvířetem pryč z města, nejlépe někam na venkov. Pokud to není možné, neměl by člověk nechat vystrašené zvíře samotné. A už vůbec ne venku na zahradě. Pokud se domácí mazlíčci bojí opravdu hodně, jsou dalším možným řešením léky na uklidnění.

„Je důležité nezanedbat výchovu zvířete; trénovaný pes je mnohem klidnější a snáší stres lépe,“ říká plzeňská veterinářka Jitka Drozdová. „Je také důležité, aby se člověk choval v přítomnosti zvířete naprosto normálně, jako každý jiný den. Pokud se člověk začne chovat jinak, zvíře to vycítí a znervózní, pozná, že se něco děje. V žádném případě tedy zvíře neutěšovat,“ dodala Drozdová.

Pokud podle ní víme, že je pes nebo kočka ve velkém stresu, je na trhu velké množství různých přípravků na uklidnění. „Některé jsou na přírodní bázi, musejí se však podávat zvířeti několik dní dopředu, než začnou působit. Další možností jsou sedativa. Momentálně je velmi spolehlivý Sileogel, což je lehké sedativum,“ dodala plzeňská veterinářka.

Po silvestru se obvykle také plní útulky a roste počet zaběhnutých pejsků. Ale ne všude. „Klatováci jsou ohledně silvestra a hlídání domácích mazlíčků vzorní, musím je pochválit. Kvůli silvestru nám pejsci téměř nepřibývají,“ sdělila Miloslava Šeflová z klatovského útulku pro zatoulané psy.

Kristýna Žítková

Ilustrační foto
Svezte se tříkrálovým parním vlakem