V Plzni si tak například připlatí majitelé nemovitostí, kteří využívají největší 1100 litrové kontejnery. Za jejich vyvážení jednou týdně si tak vlastník domu od ledna ročně připlatí o 2340 korun více. Ostatních občanů se změna nedotkne.

Ilustrační foto.
Dobrá zpráva pro cestující. Plzeň zřídí novou linku MHD

Připlatí si rovněž obyvatelé Dobřan u Plzně. Ceny se zvednou po devíti letech, z 500 korun na 700 korun na hlavu. „Občané, kteří byli na zastupitelstvu, to přijali s klidem. Lidé si totiž uvědomují, že se zdražuje vše. Zavedli jsme ale také nové služby jako například sběr bioodpadu či nízkoprahový sběr kovů. Znamená to tedy sice, že zvýšíme ceny, na druhou stranu ale také děláme kroky k tomu, abychom snížili produkci odpadu,“ řekl Deníku starosta Dobřan Martin Sobotka.

Zdražovat odpady budou také v Chudenicích na Klatovsku. Z 500 korun na občana se platba zvýší na 900 korun. „Důvodem jsou zejména stoupající doplatky obce, které v posledních letech dramaticky stouply až do výše téměř 500 tisíc korun v roce 2020. Předpokládáme, že za rok 2022 by se měl doplatek obce pohybovat kolem 250 tisíc korun,“ uvedl starosta Martin Dolejš.

Vánoční koupání v řece Úhlavě uspořádali na Štědrý den odpoledne v Hradišti nad jezem příznivci zimního plavání z plzeňského Klubu sportovních otužilců. Za asistence vodníka v červeném fráčku se do chladné vody ponořily desítky odvážlivců.
FOTOGALERIE: Otužilci plavali v chladné Úhlavě, podívejte se

Chudenický starosta Dolejš dodal, že podle nového zákona o odpadech bude poplatek za uložení jedné tuny odpadu postupně stoupat ze současných 500 korun až na 1 850 korun v roce 2029. „V souvislosti s tím bychom chtěli zdůraznit potřebu co nejdůslednější separace odpadů a využívání všech nádob na ukládání recyklovatelných materiálů. Nový odpadový zákon také ukládá obci splňovat stále přísnější požadavky na zvyšování poměru recyklovaného odpadu v porovnání s odpadem skládkovaným. V případě, že obec limity nesplní, bude dále pokutována,“ upozornil. Zdražovat se bude také v Sušici, kde se cena zvedne z 500 na 800 korun na občana. Naopak v Klatovech ceny za odpad příští rok neporostou. „Město schválilo rozpočet na rok 2022, poplatek za využívání obecního systému odpadového hospodářství na rok 2022 nenavyšujeme, zůstává tak ve výši 450 Kč na osobu. Vývoj v oblasti odpadů pozorně sledujeme, po roční účetní závěrce roku 2021 vyhodnotíme celý systém odpadového hospodářství města a jeho efektivitu,“ informoval místostarosta Václav Chroust.

Vánoční splouvání Otavy v Sušici.
OBRAZEM: Vodáci opět sjížděli Otavu s Lubomírem Brabcem, jde o dlouhou tradici

Stávající ceny chtějí udržet i ve Stříbře na Tachovsku, kde trvale žijící občan platí za svoz odpadu 700 korun ročně. Deníku to potvrdil místostarosta Karel Lukeš. „Zatím jsme ke zdražení nepřistoupili, byť už nějakou dobu na odpady doplácíme. Uvidíme, co přinese příští rok, zda už budeme muset zasáhnout. Prozatím ale takovou cestou jít nechceme, protože se zdražuje úplně všechno a nechtěli jsme občany zatěžovat ještě další částkou,“ vysvětlil Lukeš.