Během silvestra buďte opatrní především s konzumací alkoholu. Důležité je nepít na lačný žaludek a prokládat alkohol vodou nebo jinými nealkoholickými nápoji. Každý zvládne jiné množství alkoholu. Snažte se proto uhlídat svou míru a nenechte se okolím strhnout k tomu, abyste ji výrazně překročili.

Teple se oblečte. Předpověď počasí totiž hlásí mrazy a člověk, který je pod vlivem alkoholu, zimu těžko pocítí. Opilý člověk proto umrzne rychleji než střízlivý.

Také neprohloupíte, když si zjistíte, kdy vám dnes z Plzně domů odjíždí poslední autobus. Řada linek má totiž silvestrovský zkrácený provoz a mohlo by se vám stát, že najednou budete potřebovat taxi. Ale i tam však můžete narazit. Většina taxislužeb totiž především po půlnoci často nestíhá, a proto se vám může stát, že budete čekat na odvoz třeba hodinu.

Opatrně také s rachejtlemi a petardami. „Nepodceňujte nebezpečnost zábavní pyrotechniky, zejména pokud jste při oslavách požili alkohol a používáte pyrotechniku společně s větší skupinou osob, je nutná bezpečná vzdálenost pro všechny přítomné," upozorňuje policejní mluvčí Jana Tomková.

Pyrotechnika, kterou si koupíte, by také měla mít český návod, označení stupně nebezpečnosti a ověřovací značku CE. „Před použitím věnujte maximální pozornost návodu k použití," podotýká Tomková.

Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová k tomu dodává, že požárů způsobených zábavní pyrotechnikou je rok od roku víc: „Škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří travní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. Dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice."

Mějte na mysli také bezpečí svých domácích mazlíčků. Ti totiž nemají petardy ani rachejtle rádi a většinu z nich výbuchy děsí. Doporučujeme proto nechat své čtyřnohé mazlíčky během ohňostrojů doma v bezpečí. Dávejte však pozor také při jejich venčení v následujících dnech. Ne všude se totiž zbytky z rachejtlí a střepy z rozbitých lahví stihnou uklidit. O ně by se mohli poranit vaši pejskové, ale i vy sami.