„V celorepublikové statistice je Tereza na prvním místě již po dvanácté, Anna slaví v letošním roce velký návrat na stupně vítězů a Elišce patří třetí příčka již po několikáté,“ řekl Deníku Tomáš Chrámecký z Českého statistického úřadu.

Podle numeroložky Dany Pokové jsou nositelky jména Tereza přecitlivělé a chybí jim určitá životní dravost. „Toto jméno předurčuje také k častému obětování se pro druhé,“ vysvětlila Poková. „Kromě jména je z numerologického hlediska důležité zejména datum a hodina narození, které o člověku vypoví mnohem více,“ dodává numeroložka.

Oproti loňskému roku zaznamenaly propad v oblíbenosti například jména Natálie, Šárka, Adéla a také dříve velmi oblíbená Kateřina, které se letos v žebříčku nejčastějších jmen posunula až na desáté místo. Stále oblíbená jsou cizí jména jako je Vanesa, Ella nebo Sofie, trend ale momentálně hlásí návrat k tradičním českým jménům. Takže se rodí stále více Barborek, Marušek, Haniček a Anežek.

U chlapců se vrátil na první místo Jan, který porazil Jakuba a Tomáše. „V Plzeňském kraji ale jednoznačně vede Matěj, druhý je Jakub a o třetí míso se dělí Jan s Lukášem,“ vyjádřil se Chrámecký.

I u chlapců se projevuje trend oblíbenosti tradičních jmen. „V padesátce nejoblíbenějších jmen v České republice se na předních příčkách objevuje Vojtěch, Václav, Josef, František a Karel. Na nižších příčkách najdeme cizokrajná jména Sebastian, Oliver a Kristián,“ dodal Chrámecký.

Martina Němcová