Námět nové divadelní hry se může objevit leckde. Třeba i při úklidu zámku, jak ví principál ochotnického spolku Buřina Příchovice Ludvík Pouza. Pracuje na správě zámku v Chudenicích a právě v tamním archivu narazil na torzo hry z roku 1941. „Bylo to jen několik stránek ze scénáře K. Lužanské Za pantátovými zády. Když jsem se do nich začetl, hned jsem měl příběh před očima a během několika dnů napsal scénář,“ říká Ludvík Pouza.

Komedii pojmenovanou Největším holubářem je pantáta Beránek začala Buřina zkoušet vloni v listopadu. Premiéru bude mít tuto sobotu od 18 hodin v příchovickém kulturním domě. „Období třicátých let dvacátého století mám moc rád a už jednu hru z tohoto období, Jak oženit pana lékárníka, jsme hráli,“ pokračuje autor.

Radim Zenkl
Radim Zenkl zahraje s pěveckým sborem Carmina a souborem Přeštické flétničky

Děj hry se točí kolem sedláků Beránka a Vlčka, věčných rivalů, kteří spolu sousedí a kromě plotu mají společnou také lásku k holubům. „Jak už to tak bývá, jednomu se daří a druhému ne. A to je hlavní důvod jejich sporů. Naštěstí mají rozumné manželky, které si z příkazů svých mužíčků pranic nedělají a dokáží své rodiny řídit s humorem i razancí. Jak věčný boj o funkci předsedy spolku holubářského dopadne, zjistí návštěvníci našich představení,“ láká principál, který poprvé za osmiletou existenci Buřiny dostal také hlavní roli. Hraje Huberta Beránka, Vendelína Vlčka ztvárňuje Václav Král. V dalších rolích se objeví Aleš Biskup, Michaela Baštářová, Anna Fikrlová, Lenka Kindlová, Jiří Fux, Martina Valentová, Michaela Vodičková a Filip Lehr.

Představení bude i tentokrát doprovázet živý orchestr B.B.J.B. – Buřina Band Josefa Babky složený ze žáků ZŠ Švihov. Stejně jako už několikrát čeká na diváky i překvapení. „Tentokrát to budou živí holubi, které nám zapůjčil příchovický holubář Jaroslav Volf,“ prozrazuje člen souboru Aleš Biskup.

Pavel Panuška
Generální ředitel krajských silničářů rezignoval