Nepřehlédnutelné obilné silo u jihoplzeňských Blovic je s kapacitou 69 tisíc tun obilí největším v Plzeňském kraji a druhým největším v republice. Provozuje ho společnost Zeten, patří Správě státních hmotných rezerv a právě začala jeho velká rekonstrukce.

Podle generálního ředitele Zetenu Vladimíra Česala spočívá rekonstrukce hlavně v kompletní výměně zastaralých technologií. „Byla už nezbytná, silo je dnes technologicky odepsané. Stávalo se například, že se uvnitř jednotlivé druhy obilí pomíchaly a přišli jsme na to až při vyskladňování,“ řekl.

Socha králíka na Lochotíně v Plzni
Zůstane socha králíka na Košutce? Rozhodne anketa

Dnes podle ředitele chod sila hlídají tři lidé. Po rekonstrukci se bez nich neobejde, ačkoliv má být plně automatické. „Vše budou hlídat počítače – hladinu, teplotu, větrání i nejsnazší cestu pro naskladnění. Příjmová kapacita sila stoupne ze současných 120 tun za hodinu na 200 tun a silo bude mít nově pouze jeden velín,“ dodal Vladimír Česal.

Rekonstrukci sila za 233 milionů korun provádí Divize 8 společnosti Metrostav ve sdružení s firmou Unistroj. Smlouvu jsme podepsali 5. 3. 2018 a rekonstruovat se začalo už 14. 3. Předpokládaný konec rekonstrukce je 30. 11. 2019,“ řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Zajímavostí je, že práce se provádějí za provoz a jednotlivé technologické celky bude třeba demontovat a montovat postupně. Rekonstrukci přeruší pouze letošní a příští žně.

Michal Dvořák
Bývalý předseda TJ Božkov tvrdí, že výbor o chystaném projektu s Dvořákem věděl