V jihoplzeňských Blovicích běží naplno rekonstrukce největšího betonového obilného sila v kraji a druhého největšího v zemi. Navenek to vidět není, ale stavbaři Metrostavu se pohybují uvnitř kolosu s kapacitou 69 tisíc tun od března a mají za sebou část první fáze prací. Silo patří Správě státních hmotných rezerv a provozuje ho místní společnost Zeten. „Stát v rámci hmotných rezerv skladuje různé druhy obilí různě po republice, tohle je jedno ze čtyř sil, které mu patří, ale využíváme jich daleko víc,“ řekl předseda správy Pavel Švagr.

Rekonstrukci za 280 milionů korun si vyžádal špatný stav sila, do kterého se od začátku devadesátých let, kdy začalo fungovat, vůbec neinvestovalo. Bylo na pokraji havarijního stavu a stávalo se, že se v něm míchaly jednotlivé druhy obilí.

Stavba není jednoduchá jen kvůli tomu, že na silo se nikdy nesáhlo, ale také kvůli tomu, že se pracuje za provozu a do sila se musí ukládat obilí ze žní, jež letos navíc začaly brzy. „Mění se kompletně technologie a elektroinstalace a ovládání sila – namísto současných dvou tří místností bude sledováno na jednom počítači. Máme za sebou úpravu vnitřní části buněk, kde je nové těsnění, nové siloteploměry a radary, které promítají na obrazovce hladinu obilí,“ řekla správkyně stavby Dita Goralčik.

Stát může na zásoby do sil sáhnout, když nastane mimořádná situace. Ta ostatní, která mu patří, by podle Pavla Švagra rovněž potřebovala investici a rekonstrukci, ale blovické je pro správu hmotných rezerv nejdůležitější.

Ilustrační foto
Revizorům pomáhali strážníci