„Skvělé je například drtivé vítězství Lumíra Aschenbrennera na Plzni 2,“ říká jednička na kandidátce na magistrát Martin Baxa. Ten si chválí jak pravice posiluje nejen celorepublikově, ale i v Plzni. „Skvělý je také úspěch našich kandidátů na senátora Pavla Karpíška a Vladislava Vilímce,“ říká Baxa, který je bude chtít příští týden podpořit. Povolební vyjednávání začne ODS řešit v pondělí na schůzi Oblastní rady ODS pro Plzeň – město. Tam se také rozhodne zda se bude Baxa znovu snažit o post primátora. Baxu také příjemně překvapilo, jak málo lidé slyšeli na, dle něj, populistický návrh ČSSD na MHD zdarma. Což se také promítlo na nevalném výsledku Sociálních demokratů.

Volby. Ilustrační foto.
Na Plzeňsku volil každý druhý volič

Nejsilnějšími stranami, které budou ovlivňovat dění na plzeňském magistrátu se staly hnutí ANO s 22,31% hlasů, ODS s 21,95% hlasů a Pirátská strana s 11,66% hlasů. Strany které překročily hranici pěti procent a budou tak mít svého zastupitele na magistrátu jsou TOP 09, KDU – ČSL, ČSSD a KSČM. Volební účast byla jen 39,22% oproti komunálním volbám v roce 2014 se jedná o čtyř procentní nárůst.  Největší volební účast byla ve Lhůtě, která také spadá pod Plzeň – město, tak přišlo volit 73,65% voličů. Co se týče městských částí, tak tam byla volební účast nejnižší na Plzni 3 a to pouhých 36,20% voličů a nejvyšší v Plzni 7 Radčicích kde byla účast 60,43%.

V Plzni vítězné hnutí ANO sledovali sčítání hlasů v Cafe baru Legenda v Martinské ulici. Ve štábu vládla pohodová atmosféra, i když v průběhu sčítání tomu tak nebylo. "Jsme tu od odpoledne, samozřejmě jsme sčítání napjatě sledovali. Pro nás je to obrovský úspěch. Byly to nervy, ale jsme šťastní a hrdí," řekl Václav Beran, dvojka na kandidátce v Plzni na Doubravce. 

Zarzycký: Náš mandát je silný

"Je to poměrně těsné vítězství, ale jsme spokojeni, náš mandát je silný. Uvidíme, jak se s ním dá naložit. Jednání začnou příští týden," komentoval lídr hnutí v Plzni Roman Zarzycký. 

Podle dvojky na kandidátce na magistrát Jiřího Rezka jsou výsledky voleb rozhodně úspěchem.
Napětí do poslední chvíle panovalo v plzeňském Pirátském centru