Nejmenší absenci při hlasování má poslanec za TOP 09 Jaroslav Lobkowicz. „Snažím se tam být, a pokud jsem nehlasoval, tak jsem určitě nebyl daleko. Víte, ono se v těch lavicích nedá sedět celou dobu schůze,“ komentoval svoji aktivitu v Parlamentu ČR. Veřejně vystoupil na schůzi jen jednou. Tvrdí, že diskuze v sále jsou spíš exhibicemi před televizními kamerami. „Skutečně k věci se diskutuje spíš ve výborech, jenže tam to není vidět,“ míní Lobkowicz.

Nejnižší, jen 48procentní účast při hlasování, vykazuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). „Jsem ministr a také předseda legislativní rady vlády, takže mám na starost celou vládní legislativu,“ připomíná Pospíšil důvody, proč pokaždé nesedí při hlasování ve sněmovně. Zdůrazňuje, že nemá zdvojenou mzdu a nebere peníze zvlášť jako poslanec a zvlášť jako ministr. „Mám jeden plat,“ dodává Pospíšil s tím, že v úřadu tráví celé dny včetně některých víkendů.

Při více než čtvrtině hlasování chyběla i Milada Emmerová z ČSSD. „Nebyla jsem jen dvakrát, na mou duši! 16. prosince bylo krajské zastupitelstvo a druhý den mi onemocněla maminka,“ dušuje se bývalá hejtmanka. Podotkla, že při současném rozložení parlamentních hlasů jeden opoziční poslanec příliš nechybí. „Osmnáctičlenná převaha koalice je opravdu velká, prohlasují všechno.“

Vlastní 84procentní účast překvapila poslance za TOP 09 Michala Janka. „To jsem čekal víc, zřejmě jsem se někdy zapomněl zapsat. To je holt daň nás nováčků,“ míní Janek, který zatím při jednáních jen mlčel. „Nebudu mluvit jen proto, abych mluvil. Ale moje doba přichází, teď se začíná jednat o zdravotnictví,“ tvrdí poslanec, který je původní profesí oční lékař.

Účast ve sněmovně

Jaroslav Lobkowicz (TOP 09) 94 %
Karel Šidlo (KSČM) 91 %
Václav Votava (ČSSD) 89 %
Milada Emmerová (ČSSD) 73 %
Jiří Papež (ODS) 61 %
Jiří Pospíšil (ODS) 48 %