Na parkovací ploše nákupního centra odstavovali na celý den svá auta lidé, kteří v okolí pracují. Parkoviště je totiž pár minut chůze od centra města. „Množily se stížnosti. Lidé, kteří si přijeli nakoupit, dlouho hledali parkovací místo a často to vzdali,” řekl Deníku Václav Koura ze společnosti InterCora, která zde obchodní centrum vybudovala.

Po dohodě s Kauflandem tak od pondělí parkoviště zpoplatní. „Situace kolem parkování u obchodního domu Kaufland v Lochotínské ulici je již delší dobu pro zákazníky nepříjemná. Připravujeme v nejbližších dnech určitý systém zpoplatnění,” potvrdil mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Řidiče ke Kauflandu vyhnala Rychtářka

Dvě hodiny zde bude parkování zdarma, za každou další započatou hodinu pak řidič zaplatí třicet korun. „Úmyslně jsme se rozhodli pro vyšší poplatek, než který je v parkovacím domu Rychtářka. Právě po jeho otevření se sem totiž přesunula spousta řidičů, kteří dříve zdarma parkovali v prostoru u Štruncových sadů,” vysvětlil Koura.

Jenže míst poblíž centra, kde jste mohli auto odstavit zdarma, razantně ubývá. „Zmizely plochy na Palackého náměstí, kde vznikne nové divadlo, a také na místě současného parkovacího domu Rychtářka. Ten je bohužel naplněn z malé části. Lidé za parkování platit nechtějí,” uvedl šéf městské společnosti Parking Plzeň Martin Pytlík, která má na starosti parkování v západočeské metropoli.

Stání na Rychtářce vyjde na deset korun za hodinu, maximálně pak řidiči zaplatí šedesát korun za den.

„Podle zkušeností ze zahraničí víme, že na parkovací domy si lidé zvykají dva až čtyři roky. Rychtářka je v provozu několik měsíců,” říká Pytlík.
Rozhodnutí firmy zpoplatnit parkoviště podle svých slov chápe. „Je ale otázka, kam se teď lidé se svými auty přesunou,” dodává.

Placení zkontrolují hlídači

To, aby řidiči před Kauflandem opravdu platili, budou kontrolovat najmutí hlídači. V budoucnu se počítá se zabudováním závor.

K zavedení poplatků za parkování ze stejných důvodů už dříve přistoupilo Tesco na Americké třídě a obchodně-zábavní centrum Plzeň Plaza. I tady funguje stejný princip, že po dobu, která je dostatečná na nákup, tam mohou návštěvníci parkovat zdarma. Pak musejí zaplatit.

„Poslední dobou to bylo neúnosné. Vážně tam nešlo zaparkovat. Takže zpoplatnění celkem vítám,” tvrdí Plzeňan Jiří Daněk.