Plzeňsko – Zlodějům jízdních kol se daří. Potvrzují to neblahé zkušenosti cyklistů, policistů a v neposlední řadě pracovníků České pojišťovny, kteří se rozhodli v českých městech provést test.
V rámci projektu Bez kola nechala také v Plzni pojišťovna jeden zdánlivě opuštěný a nijak hlídaný či zajištěný bicykl sledovat skrytou kamerou. Uběhlo téměř pět hodin a kolo už patřilo zloději. „Kolo umístěné na frekventovaném křížení ulic v centru už od začátku budilo zájem kolemjdoucích, ukradeno však bylo až po 4 hodinách 45 minutách," popsal mluvčí České pojišťovny Jan Marek.
Zloděj se ke kořisti dostal díky dvojici tipařů, kteří vše důkladně obhlédli. „Poté, co se kola zmocnil, odhodil je do křoví a po deseti minutách vyčkávání ho nakonec opět vytáhl. Za doprovodu mužů pak s kolem do plzeňských ulic odjela i mladá žena, jedna ze zmiňovaných tipařů," dodal Marek s tím, že se jedná o klasický postup zlodějů kol.
Necelých pět plzeňských hodin ale podle projektu Bez kola není nic třeba ve srovnání s Hradcem Králové, kde bicykl zmizel za čtyři minuty.
Podobně rychle přišla před měsícem o své kolo Plzeňanka Jana Houšková. „Byla to moje blbost, většinou si kolo zamykám, ale teď jsem jela z práce a potřebovala se zastavit v potravinách na Borech. Kolo jsem jenom opřela do stojanu, na pět minut jsem odešla do krámu a už bylo po něm. Teď jezdím na skládačce, tu by snad ani nikdo ukrást nechtěl," říká.
Podle mluvčí policejního odboru Plzeň-venkov Ivany Telekešové se krádeže jízdních kol v létě množí. „O kolo můžete přijít prakticky v každou denní dobu. Místa s velkou koncentrací lidí či zámek nejsou zárukou, že se tak nestane. Pro zloděje je to zpravidla otázka několika vteřin. Krádeže kol jsou sezonní záležitost. Na jaře a během letní sezony policisté do policejních statistik zapisují podstatně více těchto případů než v ostatních měsících roku," konstatuje Telekešová.
Na zabezpečení svého bicyklu by měl každý dbát. „Skutečně se vyplácí kolo zamykat a mít je pokud možno stále na očích. Obchody nabízejí celou řadu zabezpečení jízdních kol například v podobě bezpečnostního zámku, uzamykatelných stojanů či elektronických prvků zabezpečení, které spustí hlasitou sirénu, jakmile s bicyklem někdo nepovolaný pohne. Pro případ, že kolo někdo ukradne, je také dobré mít jeho fotografie, které mohou následně posloužit jako důkazní materiál. Poznačené výrobní číslo je samozřejmostí," nabádá Telekešová.