Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neduhy vám lékař zapíše do notýsku

Plzeň - Plzeňští senioři si možná už brzy budou k lékaři nosit zdravotní knížku. Prvním zdravotnickým zařízení v republice, která tuhle novinku nabídne, bude totiž podle všeho Poliklinika na Borech.

14.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Do speciálních knížek, by se zaznamenávala veškerá vyšetření, jež pacient absolvuje a také třeba léky, které bere.

„Lékaři by tak získali přehled o pacientech. Náš projekt má za cíl v prvé řadě prevenci vzniku zdravotních komplikací způsobených nevhodnou léčbou nebo užíváním léků, které se nesmějí brát společně. Papírové zdravotní knížky omezí výskyt takových pochybení,” uvedla Milada Emmerová, předsedkyně sdružení Soužití, které chce novinku zavést.

Notýsek, který by pacient dostal zdarma, by tak mohl být alternativou pro elektronickou zdravotní knížku IZIP, kterou se už dlouho snaží do praxe zavést Všeobecná zdravotní pojišťovna. Pořídit by si jej mohl kdokoli, ale určen je především seniorům a lidem, kteří berou více léků.

Podle ředitele polikliniky Karla Radolfa je reálné, že by knížky v Plzni mohly opravdu začít fungovat. „Nejsme zásadně proti. Přineslo by to lékařům větší informovanost. Důležité samozřejmě bude, jak by celý projekt v praxi vypadal. To je na dalších jednáních,” sděluje Radolf. Že by knížky byly podmínkou toho, aby doktor mohl mít na poliklinice ordinaci, prý ale nehrozí. „Nechal bych to na lékařích,” doplňuje.

Sami lékaři knížky považují za dobrý nápad. Mají ale obavy, aby pro ně neznamenaly další administrativní zátěž. „Určitě by to nebylo špatné. Objevují se případy, že senioři berou dva léky, které mají stejnou účinnou látku, ale nevědí o tom,” říká lékařka Jana Dvořáková.

Co je to zdravotní knížka

Do papírové zdravotní knížky by se zapisovaly všechny léky, které pacient bere a stručnou osobní anamnézu. Obsahovaly by také údaje o vyšetřeních, které jejich majitelé prodělaly.

Staří lidé podle ní často zapomínají. „Stává se i to, že pacient vám neřekne, že byl na nějakém vyšetření a vy mu je po pár dnech provedete znovu,” dodává Dvořáková.

Sama lékařka tvrdí, že by ale záleželo na tom, jak bude projekt organizovaný. „Abych s někým vyplňovala půl hodiny knížku, na to čas není. Ale je to pro dobro pacienta, tak bychom se nějak přizpůsobili,” doplňuje.

„Uvítala bych to. Měla bych přehled o všech vyšetřeních. Pokud by ta možnost byla, určitě bych si takovou knížku pořídila,” říká Plzeňanka Marie Válková.

Poněkud jiný názor má Vlasta Šimandlová. „Nemyslím si, že by to bylo nutné. Spíše by to bylo další zbytečné papírování. Já osobně si sama píšu na kartu, jaké léky beru, aby o tom měl lékař přehled. Mám s tím z rodiny špatnou zkušenost,” říká Šimandlová.

Autor: Ladislav Vaindl

14.10.2011
SDÍLEJ:
Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Ilustrační foto.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení