Cvičení vedl mistr shintaida H. F. Ito, který přítomným spolu s mistrem Masashi Minagawou představil nový program s dřevěným mečem.

„Jsem rád, že jsem na soustředění potkal své staré přátele a mohl jim představit nový program cvičení s mečem, který jsem vytvořil. Podělil jsem se s účastníky o své zkušenosti a měl v nich dobré žáky, kteří mi dodali zase novou inspiraci," hodnotí mistr H. F. Ito uplynulou akci.

Co vlastně shintaido je, ví David Franklin, jeho jediný učitel v České republice. „Je to celostní bojové umění vzniklé v Japonsku v 60. letech 20. století. Název 'Shin Tai Do' znamená v japonštině 'nová cesta těla'. Shintaido zahrnuje individuální cvičení, cvičení v páru i ve skupině. Je otevřeno všem bez rozdílu věku či pohlaví a pomáhá lidem aplikovat starou filozofii samurajů na osobní boj a problémy současného života," říká.

V České republice není podle něj shintaido zatím příliš rozšířené, ale evropské soustředění se zde konalo už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2011 v Plzni, kde se shintaido cvičí již několik let a postupně si získává své příznivce," dodává lektor.