„Je to velký úspěch a potvrzení toho, že stojí za to nemlčet a bojovat. Že se nepotvrdilo to, že už je všechno ztraceno a musíme se s tím smířit,“ říká Michal Hausner, zastupitel Litic za ANO, a jeden z těch, kteří se postavili proti stavbě obřích průmyslových hal v Liticích. Reaguje tak na rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které zrušilo rozhodnutí Krajského úřadu Plzeňského kraje o tzv. posudku EIA.

Jde o posudek vlivu stavby na životní prostředí, který je pro investora klíčový. „Pokud neprojde přes EIA, nemůže projít územním řízením. A tím pádem nemůže stavět,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Podle něj bude důležité odůvodnění ministerstva, proč posudek stoplo a v rozhodnutí označilo postup krajského úřadu za nezákonný. Buď může jít o administrativní pochybení a nebo o skutečný problém v posudku vlivu na životní prostředí. To by znamenalo nové řízení EIA, a tedy značnou komplikaci pro investora, jímž je firma Accolade. Ta se proti ministerskému rozhodnutí odvolala a čeká na další verdikt. Je přesvědčena o tom, že jde o formální věc.

„Ministerstvo životního prostředí závěr Plzeňského kraje zrušilo z čistě formálních důvodů. Nezpochybňuje rozhodnutí jako takové, ale požaduje rozvést jeho zdůvodnění,“ prohlásil za investora jeho mediální zástupce Jiří Sochor.

INVESTOR: FORMALITA!

Dodal, že se nic nemění ani na vyjádření jednotlivých dotčených orgánů, které vydaly kladná rozhodnutí a nepožadují v rámci EIA žádná další šetření. „I kdyby byl závěr kraje z formálních důvodů skutečně pravomocně zrušen, předpokládáme, že v novém řízení by bylo rozhodnuto stejně,“ dodal.
Krajský úřad Plzeňského kraje, konkrétně odbor životního prostředí, se k celé situaci zatím nevyjádřil vzhledem k dovolené kompetentních úředníků.

HALY V LITICÍCH

Accolade chce v Liticích postavit na 13 hektarech haly vyšší než 12 metrů, v nichž má pracovat až 670 pracovníků v nonstop provozu. Co konkrétního se v nich má vyrábět, ale není známo. Lidé z Litic mají obavy, aby se průmyslová zóna nestala cílem pracovních agentur dovážejících levnou pracovní sílu. Accolade to vylučuje, ředitel společnosti Milan Kratina Deníku řekl, že půjde o sofistikované provozy a jeden z nejmodernějších provozů pro přesné strojírenství na světě.

Ilustrační foto
Je doba pilulková, interrupcí ubývá

V Liticích se ale lidé šance na zastavení stavby nevzdávají, založili i spolek. S protesty však začali poměrně pozdě, v době, kdy už se investor oháněl mnoha platnými razítky. Teď se ukazuje, že bez šancí nejsou. „Doufáme, že ministr a lidé na ministerstvu budou i nadále hájit zájmy občanů a chránit životní prostředí a nebudou svá stanoviska měnit,“ píší odpůrci hal na facebooku.