V Plzni náporu vody zatím neodolal dub na na Bílé Hoře, který spadl na silnici. „Vůbec bychom netipovali, že by se u tohoto stromu něco takového stalo," říká vedoucí úseku zeleně a vodního hospodářství SVS Richard Havelka.

„Nejhorší situace je v Papírenském parku na Slovanech," uvedla mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová s tím, že tento park je však oplocen a tak není těžké vstupu do něj zabránit. Na jiných místech se však třeba pásky zakazující vstup do nebezpečných lokalit neobjeví. „Jedná se o obrovské plochy zeleně. Nebylo by v našich silách je všechny označit," uvedl Martin Pecuch z tiskového odboru magistrátu. Před vstupem do parků i sadů v centru města tak budou policisté pouze ústně informovat. Nikdo z oslovených také neuvedl, že by za porušení nařízení hrozily nějaké postihy.

„Cílem opatření je, aby si lidé uvědomili, jaké riziko jim hrozí," vysvětluje Havelka

Důrazné varování včera vydali také hasiči. Týká se nejrůznějších hazardérů. Včera totiž zachraňovali cyklistu v Radčicích – při přejíždění lávky přes Mži jej strhl proud. „Pro muže skočili dva svědci a drželi ho nad vodou až do příjezdu hasičů a policistů, kteří všechny tři vytáhli," popisuje zásah mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

V úterý se zase parta kluků i přes zákaz vydala podél řeky od Štruncových sadů na Roudnou. Voda jim sahala po prsa, nad hlavou nesli bicy-kly. Pomoc naštěstí nepotřebovali. Od pátku se také pohřešuje muž, který pod mostem ve Starém Plzenci nasedl do kajaku a vydal se na řeku. Prudký proud kajak převrátil a vodák zmizel pod hladinou.

SVS uvažuje také o tom, že by zakázala vstup do rekreačních lesů. Také Lesy ČR upozorňují, že půda je kvůli dlouhotrvajícím dešťům silně podmáčená a pády stromů nemusí být vůbec výjimečné. „Doporučujeme proto občanům, aby v těchto dnech do lesů raději vůbec nevstupovali, a to především za větrného počasí," varuje Michal Gaube, ekonomický ředitel Lesů ČR.

Kvůli varování před vstupem do parků zrušil divadelní spolek Jezírko včerejší a dnešní představení Nejkrásnější válka, jež se měla odehrát v zámeckém parku v Křimicích.

Bezpečnostní opatření se dotkne i celostátní akce Víkend otevřených zahrad, jejímž cílem je zpřístupnit lidem místa, která obvykle bývají uzavřená. „Oproti plánu zůstane uzavřen hřbitov všech svatých na Roudné, ostatní zapojená místa jsou podle aktuálního hodnocení mimo nebezpečí a o víkendu budou zpřístupněna," uvedla Tereza Pelclová z organizujícího Nadačního fondu Zelený poklad. Zájemci tak budou moci navštívit Luftovu zahradu v Doudlevcích, arboretum Sofronka, zahradu dominikánského kláštera na Jiráskově náměstí či nově zrekonstruovanou zahradu Mikulášského gymnázia.

Co si myslíte o zákazu vstupu do parků? Vyjádřete se v anketě nebo diskuzi!