„S prodejem nemovitostí radíme nyní vyčkat. Majitelé je teď určitě neprodají za cenu, kterou by mohli dostat později,“ míní makléř z firmy Reality Král. Shodují se na tom i další realitní podniky.

Přesto dnes městští zastupitelé schvalují na návrh radního města Vladimíra Tichého (ODS) odprodeje hned třinácti městských domů. Jde o objekty s obsazenými i neobsazenými byty i nebytovými prostorami například v Pražské, Tylově, Nerudově, Havlíčkově, Hřímalého, Guldenerově a dalších ulicích.

„Nejde o výprodej, jen to tak může vypadat, protože se najednou sešlo několik prodejů nemovitostí najednou,“ tvrdí radní Tichý, který má na starost nakládání s městským majetkem. Podle něj jde o činžáky určené k prodeji nebo o ty, které chce někdo získat do majetku a podal si na radnici žádost. „Navrhujeme je vesměs prodat městskou soutěží obálkovou metodou. Kdo splní podmínky a nabídne nejvyšší sumu, nemovitost získá,“ potvrdil Tichý.

Radnice se teď pouští nově i do dražeb. Domy, které se nepodařilo prodat soutěží, nabídne profesionální firmě a půjdou do dražby. „Prodej formou soutěže vázl. Dražební společnosti ale vědí, komu domy nabídnout,“ míní Tichý. Letošní městský rozpočet podle něj počítá se zhruba 300 miliony korun příjmů do městské pokladny právě z prodeje nemovitostí.

Opoziční zastupitelé s rozprodáváním městského majetku vesměs nesouhlasí. „Městská kasa je prázdná a radnice přitom vymýšlí další a další megalomanské projekty, na něž samozřejmě potřebje peníze. Prodávat ty domy je velikou chybou,“ prohlásil zastupitel za Plzeňskou alianci Miroslav Zábranský. Megalomanskými projekty, které město nepotřebuje, míní například výstavbu nové spalovny u Chotíkova, již má stavět městská společnost Plzeňská teplárenská, nebo budování rekreačního areálu u Borské přehrady třetím městským obvodem. Z kasy města na něj odešlo 100 milionů korun.

Řady lukrativních budov se už radnice zbavila. Kvůli pozemkům vykupovaným pro tramvajovou trať na Borská pole kývli před časem zastupitelé na směnu činžáku U Mrakodrapu se zavedenou rybárnou, občerstvením, zdravotnickými potřebami a řadou bytů v patrech objektu. Dále šlo o dům na Americké tř. 33 a začíná se jednat o prodeji bývalého sídla Krajského výboru KSČ vedle Komorního divadla.