Mají totiž v těle implantáty PIP, které praskají a mohou ženám způsobit vážné zdravotní problémy.

„Všechny ženy už jsme oslovili. Nabídli jsme jim adekvátní náhradu,“ uvedla Renata Jenšíková, mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň. Případy se týkají žen, které přišly o prs kvůli rakovině. Podobné doporučení v pátek vydalo i Ministerstvo zdravotnictví ČR. V celé České republice byly tyto implantáty ze zdravotních i kosmetických důvodů voperovány dvěma tisícům pacientek.

Některé ženy přitom vůbec neví, zda se jich problém týká. „Netuším, jaké implantáty mám. Předpokládám ale, že kdybych měla ty vadné, klinika se mi snad ozve,“ říká Plzeňanka Jana, která operaci podstoupila před sedmi lety.

V Onko klubu v Rokycanech, který sdružuje onkologické pacienty, o problému ví. „Ovšem prsní implantáty má voperovány pouze jedna z nás a naštěstí se nejedná o ty vadné. Většina z nás takovou operaci odmítla, měly jsme zkrátka strach,“ přiznala Marie Malíková z Onko klubu.

Aféra začala poté, co asociace AFFSAPS zjistila, že francouzská firma Poly Implant Prothese od roku 2001 plnila implantáty silikonovým gelem, který nesplňoval parametry pro prsní implantáty. Pevnost pouzdra navíc neodpovídá požadavkům, takže se mohou objevit trhliny a gel se může uvolnit do těla.

Podle plzeňského plastického chirurga Jana Boudy nemohou lékaři ani nikdo z personálu poznat, jaké je složení implantátů. „Nejsme chemici. Řídíme se tím, zda jsou implantáty certifikovány a prošly u nás schvalovacím procesem,“ uvedl Bouda. V soukromém centru, kde pracuje, kontroverzní implantáty nepoužívali. „Vznikli jsme až potom, co se přestaly vyrábět, a navíc máme především německou klientelu. Ta vyžaduje německé implantáty,“ konstatuje.