Mimo jiné se v něm zkracuje doba příspěvků ze současných deseti minut na sedm. Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) jakákoli nařčení odmítá s tím, že jde pouze o modernizaci.

„Každý politik by měl umět zformulovat myšlenku do tří minut. Takto může vystoupit dvakrát. A pak má ještě jednu minutu navrch," říká Chovanec. Obě strany se ale shodují v tom, že například při projednávání rozpočtu by lhůty mohly být příliš krátké a bude zřejmě potřeba benevolence.

Občanským demokratům se také nelíbí, že poslanec a senátor, který měl doposud neomezený počet vystoupení, o tuto možnost přichází. „Snímáme z poslance roli nadčlověka a děláme z něj standardního zastupitele. Pokud chce hovořit neomezeně, může, ale pouze k tématům týkajících se státní správy," vysvětluje hejtman. I on je poslancem a od ledna, kdy rezignuje na post hejtmana, bude i on jen řadovým zastupitelem.

„Jde o výsadu, kterou zákon umožňuje. A tomu je podřízen i jednací řád," argumentoval Jan Šašek z ODS.

Na pondělním jednání návrh podpořili i poslanci za ČSSD a KSČM. „Nevím, proč bych měl mít výhodu, cítím se tu jako zastupitel," prohlásil například sociální demokrat Václav Votava. Právě on ale bývá jeden z účastníků tzv. sněmovních přestřelek na jednání zastupitelů.

Jiří Pospíšil už před jednáním varoval, že se hodlá obrátit například na Transparency International a zváží i podnět k Ústavnímu soudu.

Novinkami, s nimiž opozice nemá problém, je zveřejňování podkladů pro jednání na webu pět dní předem nebo zveřejnění usnesení včetně údajů o jmenovitém hlasování.

Opoziční ODS navrhuje také častější jednání krajských zastupitelů. „Čtyřikrát ročně je málo vzhledem k tomu, že zpravidla projednáváme téměř stovku bodů. Jiné kraje jednají pětkrát šestkrát do roka. Některé i každý měsíc," připomíná Jan Šašek. Náměstek hejtmana Václav Šlajs (ČSSD) slíbil, že o pěti zasedáních ročně bude uvažovat. „Tři v první půli roku, po prázdninách další dvě," uvažuje Šlajs.