Od letoška už šestileté holčičky nesmí s tatínkem do pánské šatny a stejně staří chlapci s maminkami do dámské. Rodičům se to však nelíbí, nechtějí nechat své potomky v šatně samotné.

„Manžel tam byl s šestiletou dcerou a desetiletým synem. Paní u šaten chtěla poslat dceru se převlíct a vysprchovat samotnou, prý jí už bylo šest, a do pánských šaten tedy nesmí. Nakonec ale přimhouřila oko,“ vypráví Plzeňanka Lucie Barborková a dodala, že dceru by nikdy nenechala v šatnách samotnou. „A nejde jen o to, jestli by si poradila se zámečkem u skříňky. Vždyť by se jí mohlo něco stát, je ještě malá. Navíc by rodič měl dohlédnout i na to, jestli se po koupání dobře umyje,“ dodala maminka.

Samotného by svého šestiletého Lukáška do pánských sprch neposlala ani Natálie Tomášková. „Sám by nenašel ani číslo skříňky, o odemykání malého zámku nemluvě. To bych tam radši ani sama nešla, měla bych strach i nechat šestiletého kluka mezi samými chlapy. Nemůžu přece vědět, jestli není nikdo z nich třeba pedofil,“ míní mladá maminka.

Vedení bazénu však zatím o zrušení nařízení neuvažuje, vzešlo totiž od samotných návštěvníků. „Měli jsme tu mnoho stížností od starších osob, kterým děti opačného pohlaví v šatnách vadí. Někdy se prý děti vyjadřovaly dost nepěkně,“ vysvětluje důvod zaměstnanec slovanského bazénu Josef Kašpar.

„Je jasné, že každé dítě je jiné. Někteří rodiče svého potomka pustí i v šesti letech, jiní mají pocit, že to děti nezvládnou třeba v osmi, a mají o ně strach,“ pokračuje provozní technik bazénu, který nyní zastupuje vedení. Dodal také, že pokud by rodič trval na tom, že své dítě do šatny samotné nepustí, zřejmě by ustoupil. „Vždycky je to o domluvě. Individuálně bych řešil i případné stížnosti, že je v šatnách dítě starší šesti let,“ dodal Kašpar.

Podle právníka Františka Korandy, kterého jsme oslovili, je daná situace vskutku oříškem, který není snadné vyřešit. „Pravdu mají obě strany. Ale nikdo nemůže nařídit, aby šlo dítě do šaten samo. Kdyby se mu něco stalo, odskáče si to vždycky rodič. Zanedbal by totiž povinnou péči o dítě,“ míní Koranda, podle něhož by možným řešením byli pracovníci bazénu, kteří by dítě šatnami provedli a dohlédli na něj.

„Nebo by šlo zřídit rodinné šatny, nějaké kabinky speciálně pro rodiče s dětmi,“ dodal advokát, který se s podobným případem prý dosud nesetkal.

Zvláštní oddělený prostor pro maminky s dětmi se zdá přijatelný i rodičům, podobný systém úspěšně funguje i v německém Deggendorfu nebo Ambergu. „Místa tam je dost, to by určitě šlo. A navíc, jestli nějakým lidem vadí, že je při mytí okukují děti, tak se může dát ke dvěma nebo třem sprchám závěs,“ radí Marcela Mašínová z Plzně.