Od 1. ledna existuje a turisty k návštěvě láká Chráněná krajinná oblast Brdy. Vojenský újezd už je minulostí. Zároveň s CHKO začal na Nový rok fungovat také web Poznejbrdy.cz, který turistům radí, kam se mohou podívat – a nejen to.

Pavel Žižka z Mirošova připravoval stránky ke spuštění a také je testoval od října loňského roku. Nápad na jejich založení je ale starý několik let. „Cílem webu je nabídnout informace o turisticky zajímavých místech v Brdech. V budoucnu také informovat o infrastruktuře, která k turistice a cestovnímu ruchu patří, tedy například ubytování a stravování. Návštěvníci stránek si navíc mohou vhodný výlet vybrat na přehledné mapě výletů," popisuje muž s tím, že chce stránkami přispět k rozvoji turistického ruchu v Brdech.

Dnes je na webu k nalezení dvacítka tipů na výlety (ke zřícenině hradu Dršťka, do Spáleného Poříčí, k vodní nádrži Pilská…), dále tipy na kulturní akce v okolí Brd, aktuality o provozu Muzea Středních Brd, odkazy na webkamery a podobně.

Lidé, kteří mají o Brdy zájem, jsou na web zvědaví. „Taková služba by se určitě kdekomu hodila, takže doufám, že webu neusne a bude fungovat. My jsme se byli o víkendu podívat jen tak na okraji v okolí Míšova. Žádná velká procházka, bude to chtít spíš v létě na kolo. Ale je na co se těšit," popisuje Karel Hrabě.

Aby měl aktualit co nejvíce, navázal tvůrce webu kontakt s muzei, městy, obcemi a dalšími organizacemi, jež v Brdech a jejich okolí působí. Návštěvníky bude na novinky průběžně upozorňovat také na facebooku.

Web ale není jediný rádce. Existuje i tištěný pomocník, jehož autorem je publicista Jan Hajšman. Kniha s místopisnými hesly Brdy opět otevřené vyšla vloni v září a mapuje celé Brdy včetně oblastí, jež zůstanou nepřístupné (asi 20 procent celého území).

A v Hořehledech vzniklo už vloni v létě Informační centrum Brdy. Sídlí v Hotelu pod Kokšínem. „Disponujeme širokou nabídkou mapových podkladů a prospektů a náš personál je schopen návštěvníkům poradit ideální výlet podle fyzické i časové náročnosti, stejně jako zajistit ubytování, poradit kvalitní restauraci a poskytnout další informace z oblasti cestovního ruchu," uvedl Martin Kopčák. V areálu je také restaurace, úschovna kol nebo zimního vybavení a velké záchytné parkoviště.

CHKO Brdy
• existuje od 1. 1. 2016, kdy zanikl Vojenský újezd Brdy
• turisté nyní do lesů mohou, ale musí respektovat zákazové značky – z některých míst totiž armáda neodešla a navíc až do konce roku 2017 budou Brdy prohledávat pyrotechnici
• turisté se zatím musejí obejít bez tras – KČT začne první z nich značit na jaře