Nápad zpracovával loni ještě student plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDU) jako svou diplomovou práci. Nejdříve skicoval, vytvářel 3D model, pak přišlo na řadu i vytvoření zmenšené podoby stanice. „Konzultoval jsem s různými odborníky. Čím víc názorů, tím lépe. Vůbec nejtěžší bylo dostat plán z papíru do reálu. Se statikem jsem řešil hlavně ergonomické a konstrukční požadavky. A musel jsem se vejít do určitého rozpočtu,“ popsal sedmadvacetiletý muž.

Radek Muzika, absolvent plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, navrhl zastávku připomínající rám obrazu.

Protože stanice připomíná rám obrazu, vnitřní strana ocelové konstrukce má dřevěné obložení. „Zadní stěny jsou prosklené. Chtěl jsem, aby fungovaly jako obraz města, které na nich může představit třeba své galerijní dílo nebo zajímavou kulturní akci,“ popsal Radek. Do střechy zabudoval osvětlení, jež se spíná s veřejným osvětlením. Na jejích bocích připravil prostor pro displej, který bude cestujícím ukazovat informace o příjezdech MHD. „Snažil jsem se stanici sladit se zábradlím nebo odpadkovým košem. Je důležité dodržovat jednotný design. V Plzni je spousta zastávek, zdaleka ne všechny se však drží stejného konceptu,“ doplnil.

Jeho dva výtvory, jejichž výstavba souvisí s prodloužením tramvajové trati na Borská pole, budou umístěny nedaleko univerzitního kampusu. „Je skvělé, že po mém studiu něco zůstane,“ uzavřel absolvent.

Další návrhy, jež na téma zastávka MHD vznikly na půdě FDU, si můžete od pondělí do konce května prohlédnout v mázhausu plzeňské radnice.