„Mezinárodní bezpečnostní akce zaměřená na motoristy proběhne ve dvou dnech tohoto týdne,“ potvrdil Deníku mluvčí jihoplzeňských policistů Libor Pilař s tím, že policie nebude blíže specifikovat, kterých lokalit a kterých konkrétních dnů se bude týkat.

Zatímco českým školákům končí prázdniny až za týden, většina rakouských a německých dětí usedne už v pondělí do školních lavic. „Jen z Itálie se bude podle našich odhadů vracet o víkendu zhruba půl milionu německých dovolenkářů, a proto očekáváme mnohakilometrové kolony na dálničních tazích vedoucích z Itálie směrem na sever, včetně těch, které se napojují na českou dálniční síť,“ sdělil Deníku Hans Brünemayer z německého autoklubu ADAC.

Dopravní expert Václav Ircing z BESIP jeho slova potvrzuje s tím, že kolony se dají očekávat i na silnicích vedoucích Plzeňskem. „Všem doporučuji obrnit se trpělivostí, protože kolony na hlavních dálničních tazích z jižní Evropy se každopádně promítnou i u nás,“ říká. Současně doporučuje všem motoristům zkontrolovat technický stav vozu před dlouhou jízdou, hlavně pak úroveň chladicí kapaliny.

Kolony v opačném směru už přitom čeští motoristé zažili o prvním červencovém víkendu, kdy se statisíce dovolenkářů přesouvaly na jih. „Jeli jsme první červencovou sobotu do italského Bibione a byla to naprostá katastrofa, v jedné koloně jsme stáli šest hodin,“ řekla Deníku Renata Mayerová z Plzně. „Příště pojedeme rozhodně na noc, nebo jako naši známí po státních silnicích. Je to sice delší, ale kolonám se prý vyhnuli,“ dodala.