„Dlouho jsme přemýšleli, jaký titul vybrat, a nakonec jsme se rozhodli pro Alenku v říši divů,“ říká dramaturg Vladimír Čepek. „Jedna z nejslavnějších knih, kterou napsal anglický matematik Lewis Carroll, už byla zpracována mnohokrát. My jsme však vytvořili naši vlastní verzi,“ zdůrazňuje.

Režisérkou představení, jež má premiéru dnes večer na Nové scéně, je Natália Deáková, která právě opouští funkci šéfky činohry DJKT. „Neloučím se úplně. Budu kmenovou režisérkou divadla,“ podotýká, Dodává, že si však záměrně vybrala hru, při jejímž zkoušení se může ona i herci dostatečně 'vyblbnout', aby loučení bylo veselé. „Alenka je má oblíbená kniha, stále se k ní vracím. Vždycky v ní nalézám nové světy. Vždyť se dá číst jako humorný příběh i jako horor,“ vysvětluje režisérka.

Obsazení rolí prý bylo snadné. Je tam tolik zvláštních i bláznivých postav, které se hodí pro jednotlivé členy činoherního souboru od Smutné želvy, kterou hraje Jana Kubátová, až po Srdcovou královnu Zuzany Ščerbové. „Jen nad obsazením role Alenky jsme dlouho přemýšleli,“ říká dramaturg. „A pak nám to secvaklo Verunka Divišová. Ta už přeci u nás před lety hrála v představení Unaveni sluncem,“ dodává. Z Veroniky se mezitím stala studentka konzervatoře, jenž hraje v Divadle na Vinohradech i v Národním divadle v Praze. „Když přišla nabídka, tak jsem ani na vteřinu nezaváhala. Moc jsem se na hru, zkoušení i hraní v Plzni těšila,“ říká Veronika.