Pokud se vám zdá, že ovoce z českých supermarketů je chuťově nevýrazné a drahé, můžete zkusit čerstvé plody přímo ze sadů. Milovníci třešní nebo jahod sice mají už smůlu, ale k mání jsou jablka, švestky nebo blumy.

Ovocný sad v Těnovicích u Spáleného Poříčí od příštího týdne rozjede prodej letních jablek, švestek a blum. Nedočkaví zákazníci už bombardují ovocnáře telefonáty. „Ptají se na jablka a švestky," řekl sadař Petr Vyskočil.

Kvůli suchu jsou letošní jablka malá. „Kilogram jablek bude stát do deseti korun," předpokládal Vyskočil.

Za kilo blum chce sadař 11 korun a stejné množství švestek vyjde na 15 až 16 korun. Zatímco jablka a blumy koupíte již očesaná, u švestek si můžete vybrat buď sklizená sadaři, nebo si je sami natrhat. „Očesání jednoho stromu švestek bude stát 100 až 150 korun. Samosběr nebude každý den a lidé musí předem zavolat," uvedl sadař.

Těnovický sad má švestky na šesti hektarech.

Švestky pořídíte od pondělí i v nebílovském sadu. „Jablka ještě nejsou a třešně už byly," popsala úrodu ze sadu Markéta Jungová.

Ovocnáři nenabízejí samosběr, švestky se prodávají už očesané. Kilogram švestek bude stát 18 korun.

„Prodáváme i mošt z našich loňských jablek," dodala.

Sad má v nabídce několik druhů moštu. Pět litrů jablečného vyjde na 150 korun, jablko-hruška a jablko-zázvor stojí 180 Kč.

Na čerstvé jahody raději zapomeňte. Na plantáži v Radčicích sklizeň skončila.

Před několika dny byli u silnic k vidění stánkaři s borůvkami. Včera redaktor Deníku objel pár míst, kde stánkaři obvykle prodávají ovoce a lesní plody. Narazil pouze na jednoho prodejce s bylinkami před Radobyčicemi.

Na silničním odpočívadle v Horní Lukavici jsou prodejci k vidění pravidelně každý rok. Jenže teď jim kšefty tady hatí zřejmě rekonstrukce silnice. To samé se dá říct i o Zbůchu, kde probíhá oprava průtahu. Prázdno bylo i v Chotěšově a v Sulkově, kde stánkaře od prodeje nejspíš odradilo vedro.

Prodej ovoce

Sad Těnovice
• jablka do 10 Kč/kg
• blumy 11 Kč/kg
• švestky 15 až 16 Kč/kg
Sad Nebílovy
• švestky 18 Kč/kg