Během noci vyjížděli hasiči zejména k popadaným stromům a zatopeným prostorám. „První hlášení jsme zaznamenali půl hodiny před půlnocí,“ řekla nám mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Hasičské jednotky na Plzeňsku odčerpávaly vodu v šesti zaplavených sklepích a odstraňovaly dva spadlé stromy na Plzeňsku. Po půlnoci ale počet zásahů ještě vzrostl. „Jen na Plzni–jihu jsme vyjížděli k šesti spadlým stromům a pěti zatopeným sklepům. Nejhorší situace byla v Dobřanech, kde jsme zasahovali ve čtyřech prostorách,“ doplnila Marešová.

Na severním Plzeňsku to vypadalo podobně. Celkem dvanáct zásahů po půlnoci, z toho osm rozřezávání spadlých stromů. Například v Ledcích, Třemošné, Plasích nebo Trnové. Výjezdy hasičů z celého Plzeňska pokračovaly i v dopoledních hodinách.

Ve dvou případech byli na místo přivoláni i pracovníci elektráren a to ve Vrčeni a Líních. Navíc u Líní a Úherců museli hasiči vytahovat vozy z vodní laguny.

Popadané stromy na silnicích zkomplikovaly také dopravu, včetně veřejné. Například autobusy museli některé neprůjezdné silnice objíždět. „Větší zpoždění jsme zaznamenali v prvním spoji z Kralovic do Plzně, kdy autobus nabral zpoždění dvacet minut. O půl hodiny později dojeli cestující do Plzně také na trase z Nepomuka,“ vyjmenoval ředitel ČSAD Plzeň Miroslav Hucl. „Jinak se jednalo o menší problémy, které se podařilo během deseti minut vyřešit,“ dodal Hucl.

Autobusy vypomáhaly v ranních hodinách i v železniční dopravě. „Například posilou jsme nahrazovali železniční spoj v Přešticích, kde na troleje spadl strom. Jednalo se o první spoj na Klatovy v půl čtvrté ráno,“ doplnil ředitel.

Vlaky nejezdily ani mezi Blovicemi a Nezvěsticemi. Zastavila je závada na trakčním vedení v půl páté ráno a zprovoznit trať se podařilo ve dvě hodiny odpoledne. Kvůli přestupu na náhradní dopravu se tak museli cestující smířit s přibližně půlhodinovým zpožděním.

Co dělat měli také energetici. „Bouřka v okolí Plzně způsobila pět velkých poruch na vysokém napětí, nejvíce jich bylo na Přešticku. Všechny poruchy na hlavních linkách už byly odstraněny,“ uvedla mluvčí ČEZ Michaela Jírovcová ve čtvrtek kolem poledne.