„Mám od rána plnou čekárnu,“ řekla nám včera Anna Urbanová, dětská doktorka z Přeštic. „Jedná se o virová onemocnění horních cest dýchacích. Máme tu také dost zánětů středního ucha,“ sdělila s tím, že tato virová onemocnění se nedají léčit antibio〜tiky. „Předepisuji kašladla, a léky na snížení teploty. Nejúčinnější léčbou je vyležet se,“ vysvětlila Urbanová.

Podle ní je na vině počasí. „V tomto období je zvýšený zvýšený výskyt viróz obvyklý. Lidé se totiž musí více věnovat prevenci. Osobně doporučuji přírodní homeopatika. Ta mohou bez problémů brát těhotné ženy, mimina, dají se kombinovat s jinými léky. Homeopatika jako prevence dost podstatně sníží frekvenci výskytu virových onemocnění,“ podotkla Urbanová.

Plnou čekárnu má i dětská lékařka Marie Smereková z Nýřan. „Od rána jsme se nezastavili,“ sdělila včera Deníku. „Jednoznačně doporučuji klid na lůžku a dostatek tekutin. To je nejúčinnější a nejlepší řešení,“ uvedla.

Tomáš Křiklán, praktický lékař z Dolní Bělé, varuje před přecházením onemocnění. „Pokud se člověk rozhodne léčit se bez pomoci lékaře, měl by určitě omezit fyzickou aktivitu, brát léky na snížení teploty a vyležet se. Jestliže však potíže přetrvávají více jak pět dní, měl by jít k lékaři a ne zbytečně riskovat zánět průdušek či plic,“ zdůraznil Křiklán.

I když v našem okolí spousta lidí pokašlává, o epidemii se dle Křiklána zatím hovořit nedá. „Byly roky, kdy to bylo i mnohem horší,“ doplnila Urbanová.

Petr Pazdiora, vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice v Plzni, sdělil Deníku, že čísla o nemocnosti v Plzeňském kraji, budou mít k dispozici tento pátek.