VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní vlajka? Znak hrdosti i ostudy

Plzeň - Na státní symboly by se nemělo nikdy nic psát, umístěny by měly být vždy správně a na čestném místě.

21.5.2015 5
SDÍLEJ:

Na státní vlajce nesmí být žádné nápisy, hokejoví fanoušci při nedávném mistrovství světa to ale neřešíFoto: DENÍK/Michal Kočí

Americká, belgická, ruská a mnohé jiné, především pak ta naše. V uplynulých dnech měl národní vlajky díky kulatým oslavám osvobození i hokejovému šampionátu vyvěšenou leckdo. Bohužel v záplavě národní hrdosti se jaksi zapomnělo, že zacházení s vlajkou má svá jasně daná pravidla a jejich porušení je přinejmenším ostuda, mnohdy pak i překročení zákona.

Na co si tedy propříště dát pozor? Především na to, aby vlajka visela správně a každá barva byla tam, kde má být (viz box). Samostatnou kapitolou je popisování národní vlajky třeba názvy měst nebo klubů. čehož se často dopouštějí čeští sportovní fanoušci. Přitom to je zcela nepřípustné. „Na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení, obraz, znak nebo odznak," zní v Zákoně o užívání státních symbolů ČR. Vlajku podle téhož nařízení nelze ani svazovat do kytice nebo z ní dělat smuteční závoj. Vlajky a prapory nesmějí být, kromě válečné vřavy, otrhané, otřepané a barevně vybledlé.

Podle Šárky Chvojkové z odboru správních činností plzeňského magistrátu sice může užít státní vlajku fyzická i právnická osoba, ale vhodným a důstojným způsobem.

„Nesmí porušit zákon," upozorňuje Chvojková s tím, že jinak jde o správní delikt.

V Plzni se v poslední době, díky velkorysosti úřadů, neřešil. Výjimkou byl čin devatenáctiletého mladíka, který se při letošních Slavnostech svobody vyšplhal do pětimetrové výšky na stožár na Chodském náměstí, odkud sundal českou a americkou vlajku s tím, že se mu líbí, a rozhodl se, že si je vezme. „Svého činu litoval a čeká ho vysvětlování u správního orgánu," uvedla mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Chybují i hotely

Na hotelu v centru Plzně chybí mezi státními vlajkami česká, což odporuje Zákonu o státních symbolechProhřešky spojené s vlajkami se týkají nejen naší, ale bohužel i cizích. Je to častý případ hoteliérů. „Pokud věší státní vlajky, tak to musí být na čestném místě a zpravidla uprostřed má být česká. A pak se řadí vlajky podle abecedně seřazených názvů států, lhostejno jestli podle českých, anebo jiných, nejčastěji anglických. Vlajky jdou vedle české vlevo… vpravo… vlevo… vpravo… až na kraj," vysvětluje architekt Jan Soukup.

Tvrdí, že je špatně, když to hotely nebo penziony nedodržují. „Nevědomky vysíláme ke svým hostů signál, že je nám to jedno, že na nějakou zdvořilost kašleme," míní architekt. Příkladem chybného vyvěšování může být např. hotel v historickém jádru Plzně, kde není vlajka ČR vůbec, zato tu nechybí třeba vlajka Šalamou-nových ostrovů nebo Jamajky. Také to, když česká vlajka mezi ostatními státy chybí, odporuje zákonu.

Problémy bývají také s praporem Evropské unie. „Není to státní vlajka, ale jen vlajka společenství států, a tak musí nakonec za státní vlajky," upozorňuje Soukup.

Pokud má hotel svůj vlastní prapor, musí ho vyvěsit ještě víc dozadu, anebo na jiné místo mimo společnost státních vlajek.

Pravidla užívání státní vlajky

Při vodorovném umístění směřuje modrý klín vpravo, bílá barva je vždy nahoře.
Při svislém umístění je bílá barva vlevo a modrý klín směřuje dolů.
Vlajka se vyvěšuje jen na čelní straně budovy.
Nesmí být použita k zahalení pomníku nebo desky, jež mají být odhaleny.
Vlajková žerď nesmí být opatřena žádnými ozdobami a kromě státní vlajky na ni nesmí být upevněna žádná jiná vlajka.
Vztyčuje a snímá se bez přerušování; při vztyčování a při snímání se státní vlajka nesmí dotýkat země.
Při užití státní vlajky na znamení smutku se státní vlajka spustí na půl žerdi.
Na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení, obraz, znak nebo odznak, kytice, smuteční závoj a nesmí být svazována do růžice.
Státní vlajka nesmí být používána v poškozeném nebo znečištěném stavu.

Autor: Dana Veselá

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Prodej kaprů a stromků u rybníku Košinář
13

Zásoby u Košináře docházejí, rybáři udělali kapří rekord

Krvavá řežba skončila po osmi kolech vítězstvím Šoura

Plzeň - Pětatřicetiletý plzeňský boxer je novým majitelem pásu pro českého mistra v těžké váze profesionálů.

FOTO: Talent jasně vedl, pak se o výhru strachoval

Plzeň - Házenkáři Plzně porazili Nové Veselí 26:22 a přezimují první.

Plzeň schválila novou vyhlášku proti hazardu

Plzeň – Město povolí maximálně sto heren. Podle opozice bude ovšem regulace příliš mírná.

Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Plzeň - V pařížském muzeu Grand Palais se na příští rok chystá velká retrospektivní výstava děl Františka Kupky a jeden kousek nazvaný Ukřižovaný zapůjčí i Západočeská galerie (ZČG) v Plzni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT