Nasycenost fentanylem je v každém případě poměrně vysoká, potvrdil Petr Hrouzek, šéf Centra protidrogové prevence a terapie, které v Plzni poskytuje komplexní služby uživatelům návykových látek.

Podle něj není dobře kontrolovaný zbytkový fentanyl v náplastech. Drogově závislí v Plzni se dostávají k použitému materiálu, část ale i k novým náplastem. "Na použité náplasti není poznat jaké množství fentanylu obsahovala, nikdo neví, jak dlouho ji pacient používal. Není tedy možné určit kolik fentanylu v ní zbylo. A to je vysoce rizikové," uvedl Hrouzek.

Podle některých teorií si narkomani dokážou vytipovat v ordinacích nebo přímo v nemocničních lékárnách onkologicky nemocné, ty poté sledují k domu a následně si ohlídají odpad, který lidé vyhazují. Podle jiných názorů ale nemocné kontaktují napřímo. "Mezi drogově závislými jsou často lidé, kteří rakovinu mají," uvedl Martin Parula, ředitel sdružení Ulice, jež poskytuje sociální a zdravotní služby drogově závislým a osobám komerčně zneužívaným. Odhadl, že jedna náplast dá dávku až šesti lidem.

Policie v regionu zatím eviduje dva případy předávkování fentanylem. Loni v lednu kvůli nadužití tohoto opiátu zemřel třiatřicetiletý adoptivní syn zpěvačky Věry Bílé. Jeho tělo se našlo na veřejných toaletách v Rokycanech. Nebezpečnost látky dokládá i další případ, kdy v květnu sedmadvacetiletá žena po aplikaci fentanylu upadla do bezvědomí, ještě v létě byla nepohyblivá, komunikovala omezeně. "Byla odkázána na péči druhé osoby, přičemž rozsah zdravotního poškození byl vyhodnocen jako těžká újma na zdraví," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková. Nebezpečnou látku jí podle policie měla opatřit a poskytnout osmatřicetiletá žena. Ta je stíhána pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.