Nová odpočinková zóna v centru Plzně, která se začala budovat na jaře loňského roku, je hotová. Slavnostní otevření náplavky na levém břehu Radbuzy mezi Wilsonovým mostem a mostem U Jána se uskuteční o víkendu od 13. do 15. září. Zastupitelstvo města odsouhlasilo, že na otevření stavby, která se nakonec prodražila a vyšla na zhruba 60 milionů korun, poskytne 700 tisíc. Pro opozici je částka vysoká.

„Tento návrh nemůžeme podpořit, 700 tisíc korun nám přijde opravdu hodně. A já osobně bych také rád věděl, co bude s náplavkou v případě, že v řece stoupne voda,“ ptá se zastupitel Václav Štekl (KSČM).

„Opravdu nechápu, proč se na slavnostní otevření musí vynaložit 700 tisíc. Navrhuji, abychom se v pirátském klubu složili a panu primátorovi darovali každý deset korun na zakoupení pásky a nůžek. To by na slavnostní otevření náplavky podle mého názoru úplně stačilo,“ dodává Pirát Petr Vileta.

Podle Jiřího Suchánka, ředitele společnosti Plzeň 2015, která je za třídenní festival na náplavce produkčně zodpovědná, je takováto částka běžná.

„První velká akce na náplavce si vyžádá celkem 780 tisíc korun. Polovina z těchto peněz je určena na umělecká vystoupení, tedy program, a druhá polovina na produkci. Jde o obvyklou částku. Plzeň to rozhodně nedělá pro zisk,“ oponoval Suchánek, s čímž souhlasí i technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Dodává, že projekt je připraven i na případné zatopení lokality při záplavách.

„Povodně byly důkladně projednány s Povodím Vltavy. Byly dodrženy všechny podmínky, které nám stanovili. V místě jsou celkem tři značky, které určují hladinu řeky,“ uvádí Šindelář. Podle něho je stanoveno i to, jak má postupovat správce náplavky, kterým je zatím Správa veřejného statku města Plzně.

„Příští rok bychom rádi určili jiného správce, na kterého se budou moci pořadatelé se vším obracet,“ dodává Šindelář.

Slavnostní otevření 700 metrů dlouhé náplavky je podle města prvním velkým testem nově upraveného prostoru, který má ukázat, jak si jej lidé oblíbí. Místo nemá být jen „hračkou pro mladé a neklidné“, ale mělo by oslovit co nejširší spektrum návštěvníků, na které čekají hudební vystoupení, divadlo, tančírna, ledshow či letní kino.