Levý břeh Radbuzy mezi Wilsonovým mostem a mostem U Jána v Plzni se mění na odpočinkové místo v podobě náplavky. Dokončení se ale stále oddaluje.

Náplavka měla být původně hotová do listopadu 2018. Při stavbě ale vznikly komplikace kvůli odlišnému podloží, než se předpokládalo. „Nynější termín dokončení je červen 2019,“ uvedla včera mluvčí Magistrátu města Plzně Eva Barborková. „Na konci roku byly dokončeny všechny hlavní výkopové práce, které zahrnovaly zpevnění břehu řeky, zabetonování nábřežních stupňů. Nyní pokračují práce na základové desce a opěrných stěnách,“ dodala. Dále je podle mluvčí hotová ocelová lávka a sklopné schodiště.

Obyvatelé Plzně často kritizují vybrané místo v zátopové oblasti. „Až stoupne voda, náplavku to spláchne, takže podle mě to jsou vyhozené peníze,“ sdělil Ondřej Vávra z Plzně.

Na to má mluvčí magistrátu argument: Už je vybudovaná strojovna, která bude v případě povodně schopná vytáhnout celou konstrukci schodiště nad hladinu.

Součástí náplavky bude i kavárna vybudovaná na spojovací lávce nynější mostní konstrukce. I zde práce ještě pokračují.

Hrubá nosná konstrukce je již hotová. „Po celé délce stavby se nyní dokončuje venkovní a parkové osvětlení,“ dodala Eva Barborková.

Hlavně mladším obyvatelům Plzně se projekt líbí a náplavku se chystají v letním počasí využívat třeba ke schůzkám s přáteli. „V létě jezdím často na náplavku do Prahy, je to super, dát si drink u vody,“ řekla Jana Otavová z Plzně. „Je skvělé, že se projekt skutečně dokončuje, doufám, že se zde bude pořádat mnoho akcí,“ řekl student Martin Votava.

Kristýna Žítková