Zchátralé městské lázně se znovu dostávají „do řečí“. Jednak se primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) opět veřejně zmínil, že město by je mělo koupit a mohlo by tam být městské wellness, také se ozval majitel budovy, italský podnikatel Pierluigi Cardoselli. „Nečekaně u nás zadal objednávku na aktualizační studii a poté projekt pro stavební povolení,“ řekl Deníku za svůj ateliér architekt Jan Soukup.

Z BAZÉNU SÁL

Co přesně chce podnikatel z lázní mít? „Ustupuje z wellness, ale rozšiřuje byty. Z bazénu chce mít sál, možná by se dal akusticky upravit například pro filharmonii,“ míní Soukup.

Možnou souvislost mezi primátorovou ne zrovna taktickou zmínkou o možné koupi lázní a aktivitou majitele budovy, který nechává lázně roky pustnout a nyní zadává architektům vypracování projektu, nechce Soukup komentovat. „Jako občan bych si přál, aby tu budovu město koupilo, přece nemusí budovy jen prodávat,“ míní Soukup.

Ilustrační foto
Na Plzeňsku odhalí největší sluneční hodiny

PIVO K PITÍ, NE KE KOUPÁNÍ

Jenže co s ní? Primátor Zrzavecký už dříve mluvil o spolupráci s thajskou ambasádou a možným podnikáním s masážemi nebo o pivních lázních a kooperaci s Plzeňským pivovarem. Obojí ale bylo bezvýznamné, pivovar měl dokonce vzkázat, že plzeňské pivo není ke koupání.

CO S NIMI?

Zejména opoziční TOP 09 to Zrzaveckému na březnovém jednání zastupitelů připomněla. „Chápeme to spíš jako předvolební mediální vyjádření bez opodstatnění. Nebo máte nějaký konkrétní postup? Řeší to nějak město?“ ptal se místostarosta Slovan a zastupitel Jan Fluxa. Nic takového ale primátor nepotvrdil.

Škola před 100 lety - projekt v Zoologické zahradě v Plzni
Děti se učily jako před sto lety

PRIMÁTOR KALOUS NÁKUP NEPROSADIL

O budovu lázní město přišlo v 90. letech minulého století, kdy objekt směnilo za akcie Inwest shopu. Firma zkrachovala.
Zřejmě nejblíž možnosti, jak znovu získat objekt lázní do svého majetku, bylo město v roce 2006, za primátora Miroslava Kalouse (ODS). Ten chtěl, aby město lázně koupilo. Radnice měla na stole nabídku s cenou nejdřív 28, později 24 milionů korun. Kalous tehdy prohlásil, že 24 milionů za budovu a zhruba 300 milionů na rekonstrukci by si město mohlo dovolit. Ale z obchodu nic nebylo, zastupitelé jej nepovolili. Dnes je v objektu lázní paintballová střelnice.