Personál se jim snaží ulevit, jak jen to jde. Mění pitný režim i jídelníček. Tlumit vedra v zařízeních pomáhají žaluzie, větráky i posezení v chladnějších místnostech či zahradě.
„Používáme žaluzie, sítě proti hmyzu, větráme, na chodbách máme ventilátory. Využíváme zde dvě zahrady, jednu orientovanou na jižní stranu, tam se senioři zdržují, pokud je pod 30 stupňů. Je-li teplota vyšší, zdržují se pak všichni na severní straně, kde je více stínu a chladnější vzduch," říká třeba ředitelka domova pro seniory Residence Trnová Marcela Bergmanová. Nejdůležitější je podle ní správný pitný režim, aby u klientů nedocházelo k uroinfekcím. „Pokud někdo odmítá pít, tak si vedeme tabulku, kde zapisujeme konzumaci vody. Chladíme jim nápoje, podáváme i nanuky, jakékoliv ovoce, například melouny. Strava je obecně odlehčená, pokud je více jak 30 stupňů, nepodáváme knedlo vepřo zelo a podobně. Klienty musíme více kontrolovat, častěji je otáčet, aby neměli proleženiny a balit je do lehčích dek. Snažíme se je do zahrad i vyvážet,“ dodává ředitelka.
K seniorskému věku patří zhoršená schopnost regulace tělesné teploty a dochází snadno k podchlazení, a naopak k přehřátí organismu. „Většina seniorů má více nemocí, každý den musí dostat řadu léků a přehřátí či podchlazení může komplikovat jejich základní onemocnění,“ uvádí vrchní sestra janovického Domova Clementas Martina Kolářová. „Vzhledem k tomu, že senioři obecně mají snížený pocit žízně, velmi rychle dochází k jejich dehydrataci, která často vede k srdečním a mozkovým příhodám, častým uroinfektům a zhoršení míry demence,“ popisuje.
Důležitá je v parné dny právě změna jídelníčku. Proto se také v denním menu janovického domova objevují nanuky nebo ovocné či zeleninové saláty, které jsou navíc chlazené. Kuchaři je připravují k odpoledním svačinám v okurkových a rajčatových variacích.
Vedoucí sociálního oddělení Olga Regl z plzeňského domova pro seniory Na Jíkalce Longevita Senio, přiznává, že péče o klienty je během veder náročnější, ohledy se musí brát i na personál. „Nemáme klimatizaci, ale snažíme se větrat, používáme větráky. Pečovatelky dostávají vodu navíc a dělají si větší přestávky. Seniory nenutíme k jídlu, snažíme se maximálně vyhovět jejich potřebám, pokud je to možné. Sledujeme hodně pitný režim, starší lidé jsou často dehydratovaní," vysvětluje. Také zde dostávají senioři nanuky či melouny.
Ředitelka boleveckého domova pro seniory Terasa senior residence Milada Brašnová věří, že nejhorší horko už pominulo. „Máme dobře postavený dům, kde jsou chladné prostory. Snažíme se klienty hodně zavodňovat, dělat programy tam, kde je chladno, máme na to vhodné prostory, některé i klimatizované. Problematice horka se snažíme maximálně věnovat. Nejdůležitější je, aby klienti nebyli na slunci a horku, a byli dobře zavodnění. Veškeré aktivity jsou vysokým teplotám přizpůsobené," dodává.