Dosáhnout Plzně se snažily spojenecké bombardéry několikrát, ale až v roce 1943 bylo britské letectvo natolik silné, a technicky vybavené, aby na Škodovku mohlo zaútočit. Navigátoři si však spletli plzeňskou zbrojovku s psychiatrickou léčebnou v deset kilometrů vzdálených Dobřanech. Následky byly pro malé město na jižním Plzeňsku tragické. Bombardování si vyžádalo více než 200 obětí.

V průběhu necelé hodiny dopadlo na rozlehlý komplex psychiatrické léčebny, celé Dobřany a nedalekou Novou Ves tu noc více než 600 tun bomb. Ze 750 dobřanských domů zůstalo nepoškozených jen asi 200. Chyba v navigaci způsobila smrt 100 pacientům léčebny, 35 civilistům a 60 německým vojákům. V Nové Vsi zahynulo 11 civilistů. Jako další možnou příčinu omylu se uvádí i zasažení jednoho z naváděcích letounů, který se ve snaze o nouzové přistání dostal až nad Dobřany a zmátl tak posádky dalších naváděcích letadel, které pak shodily své osvětlovací bomby v blízkosti Dobřan. Ty se tak staly osudným neplánovaným cílem spojeneckých bombardérů. Situaci tehdy navíc komplikovala i hustá oblačnost.

Padajícími bombami byla zasažena především jihovýchodní část města, kde leží psychiatrická léčebna, jejíž areál připomínal tovární budovy a v tu dobu sloužil i jako vojenský lazaret. Zasažený navigační letoun Lancaster se pak zřítil nedaleko dobřanského nádraží a jeho sedmičlenná britsko-kanadská posádka havárii nepřežila. Šlo o první sestřelené spojenecké letadlo nad českým územím. Celkově se však z tohoto náletu nevrátilo 34 letadel a zahynulo 199 letců.

Nálet na Plzeň se opakoval už po měsíci, konkrétně v noci ze 14. na 15. května a ani ten nedopadl z pohledu Spojenců slavně. Škodovku se podařilo zasáhnout jen částečně a většina pum dopadla na Skvrňany, Radčice a okolní pole a louky.

Dramatické události před osmdesáti lety si připomenou v Dobřanech mimo jiné i pietním aktem a mimořádnou výstavou dobových fotografií a dokumentů v městské zvonici. „Bude tam k vidění i roztržený ocelový plášť fosforové zápalné bomby, replika celé bomby a fragmenty letadla, které spadlo při náletu na Dobřany,“ upřesňuje Miloslav Faifr, předseda Klubu vojenské historie Posádkového velitelství v Dobřanech, který výstavu připravil. Ta bude přístupná pro veřejnost až do konce letošního roku. „Jako připomínku sestřelení spojeneckého letounu při osudném náletu odhalíme také pamětní tabuli na kopci Hujáb nad městem,“ doplňuje Eva Špísová z Městského kulturního střediska v Dobřanech.

Nedělní pietní akt na náměstí T. G. M. bude mít podle dobřanského starosty Martina Sobotky symbolický význam. „Výročí jsme si připomínali vždy jako součást oslav osvobození, ale letos při 80. výročí si to zaslouží samostatnou vzpomínku. Pietní akt se uskuteční u pomníku Slza vedle zvonice, která byla při náletu také poškozena. Tvar slzy přímo odkazuje na nálet a poselství je jasné, věž pláče. A symbolicky od Slzy uvidíme na další pomník, konkrétně dům číslo 111, který byl tehdy náletem značně poničen. Nyní probíhá jeho kompletní rekonstrukce,“ prozrazuje starosta.