Tzv. nemoc špinavých rukou je na vzestupu. Lékaři zaznamenávají v posledních letech v Česku stále vyšší počet nakažených žloutenkou typu A, první pololetí letošního roku ale vykazuje přímo strmý růst – o více než 50 procent oproti stejnému období vloni!

Žloutenka typu A
- virové onemocnění, jehož původce dlouhodobě vydrží v jakýchkoliv podmínkách (v mrazu, ve vodě apod.)
- proti žloutence je možné se nechat očkovat, dalším preventivním opatřením je dodržování osobní hygieny a používání dezinfekčních prostředků 

„Zatímco loni do poloviny roku lékaři evidovali 233 nemocných, letos jich je už 346," potvrdil tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Navíc o prázdninách se počty lidí s hepatitidou budou zvyšovat, právě letní měsíce patří k nejrizikovějším obdobím. Léto totiž lidé často tráví v přírodě, kde jsou hygienické podmínky omezené.

Nepříjemné onemocnění přitom lidé ze západu Čech neberou příliš vážně. Očkování proti hepatitidě, které podporují příspěvkem zdravotní pojišťovny, využívají jen okrajově. Podle VZP si letos o příspěvek zažádalo v kraji zatím 
232 lidí, z čehož bylo 160 dětí. Méně zájemců už bylo pouze v kraji Karlovarském a Olomouckém. Lékaři přitom očkování stále doporučují, podle nich na něj stále není pozdě. Ochranu zaručí dva týdny po aplikaci první dávky.

Zdravotní pojišťovny navíc poskytují na očkování příspěvek. „Ten může dosáhnout až 500 Kč. Loni ho využilo 
11 010 klientů a pojišťovna jim vyplatila 5,5 milionu korun," upřesnil Tichý z VZP.

Počet nakažených lidí roste v tuzemsku podle statistik plynule už od roku 2011. „Tehdy se nakazilo 265 lidí. V minulém roce jich bylo 673," vysvětlil mluvčí VZP.

Nemoc špinavých rukou se přenáší také nepřímo – kontaminovanou vodou, potravinami nebo dalšími znečištěnými předměty. Virus je navíc odolný vůči jakýmkoliv podmínkám.

„Může se například objevit i v kostkách ledu, což je nebezpečné hlavně v létě," upozornila lékařka Miroslava Houšková.

Inkubační doba onemocnění je 15 až 50 dní. „Žloutenka typu A se projevuje podobně jako chřipka. Mezi nejčastější příznaky patří teplota, bolest svalů a kloubů," uvedla Houšková. Na nemoc může také upozornit tmavá moč a světlejší stolice. Někdy se však objeví pouze zežloutnutí kůže a bělma oka.

Podcenění žloutenky typu A není na místě. K léčbě onemocnění je nezbytný klid na lůžku, následuje několikaměsíční jaterní dieta a omezení tělesné námahy.

Andrea Pánková