„Nabídka bytů k pronájmu je stále velmi vysoká. Když je rozumná cena, není problém s tím, že by se zájemce nenašel,“ uvedla Michaela Džupinová z plzeňské realitní kanceláře Pubec. Zájem je prý hlavně o bydlení na Slovanech a Borech. Zákazníci si ale byty pronajímají i třeba na Lochotíně nebo na Košutce.

Pronájem bytu 1+2 vyjde v západočeské metropoli na šest až sedm tisíc korun za měsíc bez energií. Byt 1+1 pak stojí kolem pěti tisíc za měsíc. Větší prostory pak lze získat za osm až devět tisíc korun měsíčně.

Ceny se podle zástupců plzeňských realitních kanceláří už nějakou dobu příliš nemění. „Nestoupají ani neklesají určitě tři roky,“ řekla Marcela Hájková z realitní kanceláře Reela. Podle ní už není zájem o nadstandardně vybavené drahé byty. Nájemné by se nemělo měnit ani v letošním roce.

Výši ceny zatím neovlivnil ani nárůst nájemného v městských bytech. „Nemám informace o tom, že by lidé kvůli vyššímu nájmu opouštěli městské byty,“ dodává Džupinová.

Podle Hájkové ani hospodářská krize nezpůsobila, že by více lidí přecházelo od koupí nových bytů k pronájmům. „Ten, kdo potřebuje bydlení a je mu hypotéka dostupná, tedy má normální plat, tak si vezme raději hypotéku,“ uvedla Hájková.

Připustila ale, že hypoték ubylo. Lidé jsou opatrnější a také se začíná vracet bydlení dětí s rodiči. „Berou si také více úvěry na opravy starých vlastních nemovitostí,“ doplňuje Hájková.