Přestože má pravomocné rozhodnutí soudu, že mu žena musí dluh 31 tisíc s šestiprocentním úrokem a soudními výlohami zaplatit, není mu to nic platné. Nepomohli totiž ani exekutoři. Dlužnice Jaroslava Kolářová je nesehnatelná.

„Dneska už je to částka kolem padesáti tisíc a nemáme nic. Nedokážete si představit, kolik už jsem do toho investoval peněz a hlavně času. Syn už na to neměl nervy, tak mi v téhle věci napsal plnou moc, a já lítám po všech možných institucích, ale všechno je to houby platné,“ vypráví nešťastný otec Reného Jan Kučera ze severního Plzeňska.

Obrátil se i na vymáhací kancelář PROFI–CZ a rok marně čekal na nějaký výsledek. „Ona se pořád stěhuje a myslím si, že už takhle napálila víc lidí. Podvodníčkové si klidně běhají po světě, a nic se jim nestane. A slušný člověk nemá žádné zastání,“ říká Jan Kučera.

Dlužnici zkoušel vypátrat i sám. I když nemá takové možnosti jako exekutoři, podařilo se mu najít její matku, sestru a syna. Zjistil i telefonní číslo, ale to je již odpojené z provozu. „Všechno tohle jsem vymáhačům předal, jinak by nedělali vůbec nic. A stejně jsem se ničeho nedočkal. Celý rok jsem to podle smlouvy nemohl předat nikomu jinému,“ doplňuje Kučera.

Dlužnice by měla být podle Kučerova zjištění přihlášená na pracovním úřadě. „Je mi divné, že když tohle mohu zjistit já, že ji exekutoři nenašli. Vždyť tam přece musí uvést svoji adresu,“ krčí nešťastník rameny.

To připadá podivné i plzeňskému právníkovi Jiřímu Vlasákovi. „Exekutoři mají dostatek prostředků, aby to vymohli. Úřady, včetně úřadu práce, s nimi musí spolupracovat. V tomto případě zřejmě nebyl exekutor dostatečně aktivní,“ míní Vlasák. Kučerovi by doporučil, aby se obrátil na jiné vymáhače nebo na exekutorskou komoru, která by měla na exekutory dohlédnout tak, aby dělali vše, co jim zákon umožňuje.

„Byl jsem i u soudního exekutora, který by měl být zdarma. Ale taky mi řekl, že že když ji nevypátrají, tak budu muset opět platit nějaké výlohy asi dva nebo tři tisíce,“ podotýká Jan Kučera. Přesto tam nejspíš zajde znovu. Má strach, že za necelé tři roky stále ještě nebude peníze mít a dluh už bude po deseti letech nevymahatelný.

Kučera se zkoušel několikrát obrátit například i na soud nebo na policii. Ani ta mu ale nemůže pomoci. „Obávám se, že pod žádný trestný čin se jeho problém opravdu nedá zařadit,“ sdělil k tomu Vlasák.

Redakci zajímalo, proč nebyli vymáhači z PROFI–CZ schopní zjistit, kde dlužnice bydlí a jestli se takové věci stávají častěji. Slíbené odpovědi jsme se však nedočkali.