Definitivně se zřejmě rozhodne až po druhém kole senátních voleb, do té doby nechtějí politici o průběhu jednání a výsledcích konkrétně mluvit.

Pravděpodobná je koalice mezi ČSSD a ANO plus menší strany jako Občané patrioti a KDU-ČSL, nebo pokračování koalice mezi ČSSD a ODS. I tady by ale obě strany potřebovaly k sobě partnery, aby měly ve 47členném zastupitelstvu většinu, pokud možno co největší. Budou se proto domlouvat s TOP 09, Občany patrioty nebo s KDU-ČSL. Lídr křesťanských demokratů Petr Náhlík potvrdil, že už je oslovily všechny demokratické strany.

Po čtyřech letech se vracíte do plzeňského zastupitelstva, kde jste získali tři křesla. Jak ten návrat vnímáte?
Jsme samozřejmě potěšeni a rádi, že jsme získali podporu voličů, a na návrat mezi zastupitele se těším já i moji kolegové.

V Plzni se vedou jednání o vzniku vládnoucí koalice. S kým jste už jednali vy?
Koalice budou určovat především vítězné strany a my jsme jako zastupitelé za KDU-ČSD připraveni pracovat jak v koalici, tak v opozici. K povolebnímu jednání nás už vyzvaly všechny demokratické strany.

Všechny vyjma KSČM?
Ano.

Jakou koalici byste prosazovali vy jako KDU-ČSL?
My máme za 24 let zkušenosti pouze z pravicových koalic, jednou měla sociální demokracie v 11členné městské radě dva své zástupce. (za primátora Proska, tech. náměstkem byl Náhlík, za ČSSD neuvolnění Jiří Bis a Emanuel Chán – pozn. red. ) Já toto období v letech 1994-1998, kdy se podařilo v Plzni vybudovat Borská pole, považuji za nejlepší období města. Takže si dovedu představit i spolupráci se sociálními demokraty.

A ostatní strany?
Pokud jde o ostatní subjekty, tak samozřejmě známe kolegy od Občanů patriotů a z TOP 09. Ze strany ANO znám pana Šrámka z předvolebních debat, kde působil jako bystrý člověk, který se orientuje. Nicméně znalost historie města tam chybí.