V pondělí se v Kladně odehraje poslední ligový zápas sezony a fanoušci Viktorie chtějí podpořit svůj tým přímo na místě a zároveň také chtějí zopakovat pochod do Kladna, který se konal před čtyřiceti lety.

Sobota

Skupina fanoušků měla vyrazit v sobotu v osm hodin z náměstí Republiky a pochodovat směrem na Chrást.

Fanoušci ale vyrazili v 8:10 a to v počtu 12 lidí. Nyní tedy jdou do Chrástu, který je vzdálen cca 11 kilometrů a kde se počítá s první zastávkou na pivo.

V 10:45 se pochodující dostali do Chrástu, kde si dali jako občerstvení dvě piva, vsadili v Tip sportu 730 korun na výhru Viktorie a budou pokračovat směrem Břasy, kam dorazí po poledni.

Také už je první odpadlík (odpadl v Chrástu po 11 kilometrech) a to kvůli nové těžké obuvi, kterou si na cestu vzal. Tento odpadlík pojede zpět do Plzně a na pondělní zápas přijede autem.

ZMĚNA: V 10:55 si odpadlík půjčil náhradní boty od pořadatele Jana Kešnera a pokračuje s ostatními pěšky.

Dvanáct hodin a čtyři minuty, tolik ukazovali hodinky ve chvíli, kdy všech dvanáct fanoušků přišlo do Všenic. Pokračují směrem na Břasy, kde se zastaví na oběd.

Do Břas skupina fanoušků dorazila ve 12:45. Jsou tedy po 22 kilometrech v polovině své sobotní trasy. V Břasích setrvají zhruba hodinu, naobědvají se, posilní na další cestu a vyrazí do Vejvanova, kde mají plánovanou zastávku na pivo. Další zastávkou pro ně poté bude Ostrovec, který je vzdálen 38 kilometrů od Plzně.

Ve 14:44 dřívější odpadlík Filip vrátil vypůjčené boty a rozhodl se skupinu opustit kvůli problémům vzniklých z obuvi. Vrací se domů autobusem. Zbytek fanoušků opustil po 25 kilometrech.

Skupina fotbalových fanoušků prošla Vejvanovem, kde se zastavili na pivo. Z Vejvanova pokračovali směrem na Ostrovec, ale v Terešovské Huti v 17:14 zjistili, že občerstvovací stanice má zavřeno. Nakonec jim místní poradili zkratku přes Lhotku, kde by měla být další zastávka na chvilku odpočinku a občerstvení.

Do cíle sobotní etapy zbývá 10 kilometrů, které jistě fanoušci zdolají. Jak sami říkají, odhodlání je veliké.

V 18:02 jsme dostali zprávu, že skupina dorazila do další občerstvovací stanice. Původně se jednalo o Ostrovec, ale nakonec došli do Lhotky, v Ostrovci je totiž zavřeno.

Po této zastávce už bude fanouškům zbývat jen osm kilometrů a poté dorazí Na Slapnici, která je vzdálená 45,5 kilometru od Plzně a kde budou přenocovat na neděli. Očekáváme, že okolo osmé hodiny by měli být na místě. Také se nám z tohoto místa v sobotu naposledy ozvou.

Bohužel se nám zatím nepodařilo navázat se skupinou fanoušků kontakt, ale vzhledem k tomu, že při psaní této novinky je téměř 21 hodin, měli by být Na Slapnici a připravovat se na spánek po celých 45 kilometrech. Pokud navážeme kontakt, přineseme další informace.

Ve 21:15 se nám podařilo získat další informace o pochodu. 9 účastníků je již Na Slapnici, ale dva chybí. Vše vzniklo tím, že se rozhodli jít po předem domluvené cestě, zatímco zbylých devět šlo zkratkou. V průběhu posledních pěti kilometrů cesty zastihl fanoušky prudký déšť, který jim už nyní komplikuje zítřejší pokračování. Musí totiž do nedělního rána usušit všechny promáčené věci.

Původně byl nedělní plán takový, že fanoušci vyrazí kolem deváté hodiny ranní, ale kvůli komplikacím, způsobeným sobotním deštěm, v 9:00 pravděpodobně na cestě ještě nebudou.

Fanoušky Viktorie nezastavily v cestě do Kladna vedro ani prudký liják

Unaveni a promočeni na kost dorazili v sobotu po dvacáté hodině do cíle první etapy do kempu Na Slapnici skalní fanoušci FC Viktoria Plzeň. Jedenáct příznivců západočeského klubu, kteří jdou pěšky na pondělní zápas první Gambrinus ligy Kladno – Plzeň, mělo v té době za sebou zhruba 46 z 86 kilometrů celkové trasy.

Fanoušci vyrazili po osmé hodině ranní z Plzně a cestou je sužovalo velké vedro. Šest kilometrů před Slapnicí se strhl prudký liják. „Šli jsme právě hustým listnatým lesem kolem Skryjských jezírek a potoka a bičoval nás vytrvalý a silný déšť. Připadalo nám, jako bychom šli brazilským deštným pralesem,“ popisuje těžké okamžiky účastníků Výroční expedice Plzeň – Kladno 2007 jeden z iniciátorů akce Jan Kešner.

Do kempu Na Slapnici dorazili prochladlí a mokří od hlavy k patě. „Naštěstí jsme měli v doprovodném vozidle náhradní suché věci, do kterých jsme se okamžitě převlékli. Večer v místní hospůdce proběhla zdařilá beseda o sportu, při které jsme rozebrali události dne,“ říká Jan Kešner.

Během prvního dne expedice zaznamenala první ztrátu. Kvůli problémům s obuví vzdal pochod jeden z fanoušků, Filip. „Týden před startem si totiž koupil nové boty. Neměl je vyšlápnuté a putování kvůli bolestem nohou tak musel vzdát,“ vysvětluje Kešner.

Výprava přespala v chatkách a kolem deváté ráno se sešla u doprovodného vozidla na snídani. „Dali jsme si čaj, kávu, grog, co kdo chtěl a v 9.40 hodin jsme vyrazili na trasu druhé etapy. Na kopci ve Skryjích měla otevřeno malá prodejna potravin a jako malý zázrak na nás zapůsobila skutečnost, že měli točené pivo. Dali jsme si první ranní pivko a vydali se na další cestu,“ popisuje dopolední program.

Cestu zatím bez velkých problémů zvládají i nemladší účastník výpravy dvanáctiletý Zdeněk Pavel mladší a nejstarší člen expedice, čtyřiapadesátiletý Jiří Zavřel. „Mladýmu byla akorát zima při cestě v lijáku, ale jinak nebrblá a šlape s námi úplně v pohodě. Jirka to také zvládá, ale po náročném prvním dnu si prý teď zvolí trochu pomalejší tempo. Jsou už i nějaké odřeniny a puchýře, ale to se neřeší. Věřím, že všichni dojdeme v pondělí do cíle své cesty, do Kladna,“ dodává Jan Kešner.

Pochod jedenácti skalních fanoušků Viktorie má velký ohlas nejen mezi fotbalovou veřejností, ale i v samotném klubu Viktorie Plzeň. „Moc si vážíme jejich rozhodnutí v tak náročném počasí vydat se do Kladna pěšky, aby nás v posledním zápase sezony podpořili. Ještě dáme s hráči hlavy dohromady a určitě, až fanoušci dorazí na stadion v Kladně, něco vymyslíme,“ nechal se včera slyšet trenér Viktorie Stanislav Levý.

Václav Vacek

Neděle

V neděli skupina fanoušků Viktorky vyrazila o čtyřicet minut později, než bylo v plánu, tedy v 9:40. Čeká je téměř deset kilometrů, než dojdou k Rozvědčíkovi, kde je čeká oběd.

Fanoušci jsou opět v plném počtu, tedy 11 lidí. Sobotní opozdilci dorazili do kempu, kde se přenocovalo, kolem desáté hodiny večerní. Do rána se ale vyspali a nechali se v kempu Na Slapnici vyfotit s ostatními před chatkou.

Kolem 10:50 procházeli fanoušci skrz Skryje, které jsou vzdáleny zhruba 3 kilometry od místa prvního noclehu. Zbývá jim tedy 7 kilometrů a poté se budou moci v klidu naobědvat. Sami fanoušci očekávají příchod k Rozvědčíkovi kolem 12:30.

Během neděle čeká skupinu cesta při břehu řeky Berounky, ze které nám poslali také jednu fotografii.

Po obědě se také fanoušci zajdou podívat na Křivoklát a v průběhu odpoledne se dostanou až k naučné stezce Brdatka.

Bylo 11:27, když skupinu zasáhla zatím pouze přeháňka, takže opět zmoknou. Do tohoto času také spotřebovali zatím zhruba půl metru náplastí. Ale jak sami řekli, duševně jsou na tom stále dobře, i když fyzický stav není nejlepší. Také nám řekli, že v neděli jim počasí přeje, není horko jako v sobotu, ale zároveň jim není ani zima.

12:00, to je čas, kdy se skupina dostala na oběd. V hostinci u Rozvědčíka traví nyní delší pauzu a po této přestávce je čeká 12 kilometrů do dalšího místa, kde budou přenocovat.

Na Křivoklát dorazili fanoušci Viktorie ve 14:56 a na chvíli se zde zdrželi a poseděli v restauraci. Také nám z Křivoklátu poslali fotografie. V 15:15 už měli na stole pivo, džus a rum. Po cestě na Křivoklát jim trochu zapršelo, ale nakonec se v neděli dočkali i hezkého slunného počasí.

Bylo zhruba patnáct minut po čtvrté hodině, když skupina opustila Křivoklát. Po Křivoklátu měla následovat naučná stezka Brdatka, kterou ale fanoušci možná vynechají, protože se po cestě poztráceli.

Dalším bodem, kde by se měli sejít je Zbečno, které je ale právě až za Brdatkou. Zároveň ze Zbečna, až se zde všichni sejdou, očekáváme další informace.

Až bude skupina opět v plném počtu, vyrazí do Sýkořic, které jsou vzdálené asi 2 kilometry od Zbečna a zhruba 68,5 kilometru od Plzně. V Sýkořicích fanoušci přespí na pondělí v malém penzionu, kde mají jen deset volných míst, jeden člen tedy bude muset spát a zemi.

V 18:50 dorazila část fanoušků do hostince U Korbele ve Zbečně a získali zde dvanáctého člena výpravy - místní kotě. Bohužel člen byl dočasný, ze Zbečna nikam nepokračoval.

Kolem osmé hodiny večerní zhruba polovina fanoušků začala večeřet v Sýkořicích, zatímco druhá polovina musí ještě pokořit poslední dvoukilometrový kopec před Sýkořicemi. Skupina je rozdělena na dvě části z důvodu dřívějšího rozdělení. V neděli se nám ještě fanoušci naposledy ozvou poté, co se všichni sejdou v Sýkořicích.

Ve 21:42 se konečně řádně oslavilo nalezení všech členů a zhruba v půl jedenácté už někteří začali pospávat. V pondělí čeká fanoušky poslední část cesty, která je dovede až do Kladna. Vyrazit by měly nejdéle v devět hodin.

Pondělí

V pondělí fanoušci vstávali už v 8:00, aby si po půl deváté mohli v klidu dát v penzionu v Sýkořicích snídani a poté okolo deváté hodiny vyrazit na poslední část své cesty, kde je čeká zhruba 18 kilometrů a na konci trasy Kladno, kam jdou na dnešní poslední ligový zápas Kladno - Plzeň.

Bylo zhruba 10:10, když skupina procházela skrz Běleč, který leží 5 kilometrů od Sýkořic, pondělního startovního bodu.

V další zastávce, tentokrát i na oběd, byli fanoušci už v 10:24 a byly jí Bratronice, kde kromě energie fanoušci doplní i finanční hotovost. Po obědě bude fanouškům zbývat posledních 11 kilometrů cesty a poté cíl výpravy - Kladno.

Kolem poledne fanoušci zabloudili v lese a vůbec nevěděli, kde jsou. Naštěstí se jim podařilo najít správnou cestu a po jedné hodině odpolední se jim podařilo dojít do poslední zastávky před Kladnem, do Velké dobré. Tam je čekalo pár piv, a už jen kousek cesty do jejich cíle, stadionu v Kladně.

Skupina fanoušků byla ve Velké Dobré ještě ve 14:45, kdy jsme dorazili my, Lukáš Matoušek, Václav Vacek a Petra Foltýnová. Václav Vacek a Petra Foltýnová budou s fanoušky pokračovat pěšky poslední tři kilometry.

Pár metrů, před Kladnem už na ostatní čekal fanoušek, který vyrazil z Velké Dobré dříve, kvůli svým zdravotním problémům, měl opruzeniny a má puchýře. Také u Kladna čekal řidič doprovodného vozidla Milan Levička.

A konečně v 15:39 dorazilo zbylých deset fanoušků i s našimi redaktory. Nechyběla ještě poslední fotografie a pokračovali na místní stadion, kde se od 17:15 utká FC Viktoria Plzeň s SK Kladnem.

Po zápase pro fanoušky přijede mikrobus a odveze je zpět do Plzně.

Veškeré fotografie z pochodu najdete ve fotogalerii.

Fanoušci Viktorie vyrazili na pochod do Kladna

Olé, olé, olé, olé, Vik-tor-ka-Pl-zéň! rozléhalo se v sobotu v osm hodin ráno plzeňským náměstím Republiky. Deset minut nato se skupinka dvanácti skalních fanoušků západočeského klubu od katedrály svatého Bartoloměje vydala na třídenní pochod. Cílem akce, kterou účastníci nazvali Výroční expedice 2007, je středočeské město Kladno - dějiště pondělního utkání posledního kola letošní sezony první Gambrinus ligy mezi domácím týmem a Viktorií Plzeň.

Fanoušky čeká v horkém počasí trasa dlouhá 86 kilometrů. Cestou dvakrát přespí a do Kladna by měli dorazit v pondělí kolem poledne. První etapa pochodu přes Chrást, Stupno, Břasy, Radnice, Terešov, Janovský a Podmokelský Mlýn do cíle na Slapnici. Tady výprava poprvé přenocuje.

Druhý den v neděli povede cesta přes Skryje, Nezabudický Mlýn, Křivoklát a naučnou stezkou Bradatka dojdou viktoriáni do cíle druhé etapy v Sýkořicích, kde je čeká druhý nocleh.

V pondělí by měli zvládnout už jen necelých dvacet kilometrů a přes Běleč, Bunkr a Velkou Dobrou dorazí do Kladna.

“První den chceme ujít co nejvíce, čeká nás zhruba šestačtyřicet kilometrů. Zbytek trasy bychom už měli během dvou dnů zvládnout. Bude vedro, ale musíme se s počasím poprat,“ říká jeden z organizátorů pochodu Zdeněk Pavel starší, zvaný Pitralon. Na cestu vyrazil i se svým dvanáctiletým synem Zdeňkem. Ten je i nejmladším účastníkem expedice.

Nejstarším členem výpravy je naopak čtyřiapadesátiletý Jiří Zavřel. „Viktorce fandím už od svých čtrnácti let. Od té doby také jezdím na zápasy ven. Za čtyřicet let jsem zažil se Škodovkou a později s Viktorkou dobré i horší časy. Letos je to paráda, kluci hrají jako z partesu. I proto jsme se rozhodli jim poděkovat touhle formou. U se těším, až jim v Kladně na stadionu zatleskáme,“ svěřil dlouholetý příznivec Viktorie.

Ještě před startem přišel fanoušky na náměstí Republiky pozdravit provozní ředitel Viktorie Plzeň Luboš Foltýn. „Kluci, přeji vám ze celý klub šťastnou cestu a ať do Kladna všichni včas a v pořádku dorazíte,“ popřál výpravě vše nejlepší zástupce klubu a rozdal jim volné vstupenky na pondělní zápas.

Účastníci pochodu chtějí svou akcí vzdát hold nejen fotbalistům Viktorie za jejich úspěšnou sezonu, ale vzpomenout i pochodu svých předchůdců před čtyřiceti lety. Tehdy se rovněž skupina mladých fanoušků Škody Plzeň vydala pěšky na Kladno, aby oslavila v posledním zápase sezony postup mužstva do první ligy. „Právě novinový článek z roku 1967 o pochodu fanoušků na Kladno, který jsme našli v publikaci Vzestupy a pády Viktorie Plzeň, nás inspiroval k tomu, abychom cestu zopakovali,“ říká druhý z iniciátorů pochodu Jan Kešner.

Účastníci Výroční expedice 2007 se na cestu pečlivě připravovali a nic neponechali náhodě. K dispozici mají i doprovodné vozidlo, které řídí další ze skalních příznivců Viktorie Milan Lavička. V něm mají uloženy osobní zavazadla, spacáky a karimatky. „Věřím, že auto bude fungovat opravdu jen jako doprovodné vozidlo a nikoliv jako sběrný vůz. Věřím, že kluci i ve velkém vedru na Kladno všichni dorazí,“ usmíval se Milan Lavička.

Václav Vacek