To je jen zlomek z celkem 748 drobných památek, které už na území Plzně zmapovali nadšenci v rámci projektu Křížky a vetřelci.

„Mapujeme drobné sakrální památky, jako jsou kapličky a boží muka, pamětní desky, pomníky, domovní znamení, základní kameny. Speciální kategorií s názvem Vetřelci a volavky jsou pak sochy z dob socialismu," přibližuje Aleš Hejna, který stál loni v březnu u zrodu projektu Křížky a vetřelci. Kolem něj se nyní sdružují nadšenci zajímající se o opomíjená díla ve veřejném prostoru v Plzni. „Rádi bychom, kdyby naše databanka přispěla k popularizaci, ale i záchraně těchto děl. Ta jsou často poplatná době, ale najdeme mezi nimi i velmi kvalitní díla," říká Hejna.

Vetřelec z Prahy

Nejen pro Plzeň, ale i pro Prahu zásadní objev učinil během novoroční procházky Václav Cinádr, další člen skupiny, který si u kontejnerů za budovou bývalé Krajské správy telekomunikací všiml zajímavě vyhlížející plastiky. Jak se později ukázalo, jedná se o sochu Návrat z kosmu, kterou pro Ústřední telekomunikační budovu v Praze na Žižkově vytvořil národní umělec Rudolf Svoboda. Z jeho dílny pochází třeba i Památník československo-sovětského přátelství na Anglickém nábřeží v Plzni.

„Proč byla v Praze plastika odstraněna, nevíme," říká Cinádr s tím, že kolegové, již mapují drobné památky v české metropoli, ji považovali už za nenávratně ztracenou. „Dílo je nyní vlastnictvím firmy O2, která si s ním ale neví příliš rady," říká Cinádr a dodává, že do Plzně byla socha údajně přemístěna kvůli větší bezpečnosti. Místní nadšenci by pro ni však rádi našli důstojnější místo. Jako návrh padly například prostory bývalého depa dopravních podniků, které se brzy stanou dějištěm kulturních akcí.

Lidé sdružení kolem projektu Křížky a vetřelci kvůli záchraně díla už navázali kontakt s dědicem autorských práv, pomoc nabídl i zakladatel pražského projektu Vetřeci a volavky Pavel Karous. Ten by ovšem uvítal, kdyby se dílo vrátilo na své původní místo v Praze. „Případná instalace by kromě nákladů na převoz znamenala i investici do oprav," říká Cinádr. Volnější části, které bylo možné z díla ukradnout, totiž byly odcizené už v hlavním městě.

Mapy památek

Právě uměleckým objektům vytvořeným v 60. až 80. letech minulého století, jež svým vzezřením mnohdy připomínají mimozemské vetřelce, věnovali nadšenci v posledních měsících největší pozornost. Na podzim totiž vydali tištěnou mapu s přehledem zatím zmapovaných památek z této kategorii. Plánek je k dostání v Meeting Pointu a v informačním centru na náměstí Republiky.

„V tuto chvíli víme o 165 normalizačních památkách," říká Hejna, který se domnívá, že by jich v Plzni mohlo být k nalezení okolo dvou set. Zatím nejnovějším objevem je mozaika vlaštovek v nákupním středisku Atom na Lochotíně. Jméno autora podobně jako v řadě jiných případů zatím nebylo vybádáno.

Základní kámen Inwestu u Teska

Kde zjistit víc
• prohlédnout si, co už je zdokumentováno, lze na webu 
krizkyavetrelci.plzne.cz
• tématem se zabývá facebooková skupina Křížky a vetřelci
• autory projektu je možné kontaktovat emailem na adrese krizkyavetrelci@email.cz

Stále aktualizovaná mapa všech kategorií je dostupná na internetu. Mezi jeden z poměrně kuriózních bodů patří třeba odkaz na již zbouraný Dům kultury Inwest. Kromě oplocené díry po něm totiž zbyl ještě základní kámen, který obrůstá křovím poblíž chodníku mezi obchodním domem Tesco a trolejbusovou zastávkou.

Početnou kategorií jsou i sakrální památky, kterých mapa obsahuje na sto dvacet. Zřejmě největší raritou je kaplička v Přemyslově ulici přímo naproti OC Plaza. „Mezi řadou s obchody je jeden vchod fiktivní a v něm je zahloubená malá kaplička," říká další z nadšenců Pavel Cvrček s tím, že řada lidí prochází kolem, aniž by si drobné památky vůbec všimla.