„Smyslem akce je představit návštěvníkům, jakým způsobem se kdysi a možná ještě v současné době na venkově seče tráva, a navrátit ten přirozený rozměr do věcí, ve kterých si to už dnes nedokážeme představit,“ sdělil spolupořadatel Michal Chmelenský z Národopisného muzea Plzeňska.

„Nápad jsem dostal před lety, když jsme přemýšleli, jak netradičně strávit dovolenou. Jeli jsme na týden do Bílých Karpat a pár dní jsme tam lezli po kopcích a hrabali trávu a zkoušeli sekat. Poté jsme si řekli, že v Plzni podobná akce chybí,“ vyprávěl Chmelenský. „Překvapilo mě, kolik lidí a s jakým zájmem sem přišlo. Nebyli to jen lidé, kteří se podívali a odešli, ale někteří si přinesli své kosy a srpy,“ uzavřel organizátor.

Fanoušek kosení František Baloun z Plzně kosí již několik desítek let, dokonce závodně. „S kosou pracuji od deseti let, naučil mě to otec. Trávu jsem sekal pro krávu. V dospělosti jsem se odstěhoval do Plzně, kde mám malou zahrádku a kosení mi chybělo,“ řekl Baloun. „V roce 2006 jsem se zúčastnil závodů v kosení v Horšově na Domažlicku, od té doby jezdím po soutěžích,“ dodal Baloun, který se zúčastnil závodů např. ve Volarech, v Orlických horách, ale také na Slovensku nebo v Polsku.

Zájemci si mohli vyzkoušet různé typy kos, kosení srpem nebo si své nástroje naklepat. Akci doprovodil Soubor písní a tanců Jiskra.