V uplynulých dvou dnech je v Plzni prezentovali přední světoví chirurgové na mezinárodním kongresu chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu. „Jako se například běžně operuje laparoskopicky žlučník, začínají se v Japonsku laparoskopicky operovat i játra,“ řekl přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška.
Domluvil se s odborníky z tokijské nemocnice, aby se mohli dva plzeňští lékaři v této nové metodě zaškolit přímo v Tokiu. Ve srovnání s klasickými operačními metodami je laparoskopie mnohem šetrnější a rány se rychle hojí. Operuje se miniaturními nástroji a s pomocí videokamery.
Také plzeňští lékaři mohli na kongresu předat své poznatky. Klinika chirurgie například jako jediná v ČR provádí takzvané víceetapové operace rakoviny jater. Lékaři místo jednoho radikálního zákroku, při němž odeberou část jater postižených nádorem, odstraní nádor postupně během dvou až čtyř operací rozložených do několika měsíců. Během této doby mohou ale játra dorůst a další zákrok může být pak účinnější.
Zatímco klasickou operaci je možné použít jen u 15 až 20 procent pacientů s nádorem jater a ostatní jsou prakticky neléčitelní, etapová metoda dává šanci na operaci až 40 procentům pacientů s rakovinou jater. Klinika zatím provedla 30 takových zákroků. Dalším příspěvkem plzeňských lékařů je poznatek o novém enzymu, který dokáže upozornit na výskyt nádoru, a dokonce i do jisté míry předpovídat, jaké je riziko návratu rakoviny po provedení operace.
(zleva) prezentovali poznatky načerpané na kongresu. Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz