Zajímavou podívanou, emoce, zklamání i radost, přinesla hned první polovina soutěžního dne, kdy se utkala družstva přípravek a mladých hasičů. „Soutěž pořádáme k poctě jednoho ze zakladatelů našeho hasičského sboru a dlouholetého člena Jana Motyčky. Dnes k nám přijela ukázat své umění mládežnická družstva z osmi hasičských sborů, konkrétně z Vejprnic, Blatnice, Heřmanovy Huti, Červeného Újezdu, Tlučné, Nýřan, Touškova a samozřejmě naši,“ vyjmenovává účastníky Alena Nezhybová, vedoucí mladých hasičů SDH Zbůch.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

V soutěžní disciplíně, tedy v požárním útoku, dosahovala nejlepší družstva času kolem dvaceti vteřin, jiná zbrzdily technické potíže a naděje na úspěch tak byly ztraceny. „Já soutěžím za Červený Újezd. Sice se nám něco nepovedlo, ale hlavně že nejsme poslední,“ hodnotí účast v soutěži sedmiletý Martin Krotký s tím, že se tomuto sportu chce věnovat i v budoucnu.

„Požární sport je kolektivní aktivita, děti se tu učí navzájem si pomáhat, znát zdravovědu, umět uzly, topografii nebo požární signály. Malých členů máme naštěstí hodně, jen u nás ve Zbůchu je to přes třicet dětí. Kromě letního tréninku s nimi třeba jezdíme přes zimu na výlety a snažíme se je zabavit i jinými aktivitami, abychom si je udrželi. Oni pak postupují do starších kategorií a z dorostu doplňují naši výjezdovou jednotku,“ dodává Alena Nezhybová.

Hasiči doprovodili v Hrádku u Sušice labutí rodinko od kolejiště zpět na rybník.
Labutí rodinka si zamířila na procházku do kolejiště, pomohli jim hasiči

Že práci s malými hasiči ve Zbůchu dělají dobře potvrzují i výsledky nejmladších kategorií. Mezi přípravkami a mladšími mladými hasiči totiž zvítězila domácí družstva SDH Zbůch. V dalších kategoriích pak mezi staršími mladými hasiči zvítězilo SDH Líně, v dorostu opět SDH Zbůch a mezi dospělými v ženách i mužích SDH Tlučná.