Částka ale není určená na opravu střešní krytiny a slovo Střecha s velkým písmenem není překlep. Střecha je totiž jedním ze čtyř celoročních programů střediska a jde o centrum pomoci dětem, mládeži a rodině.
„Projekt běží už léta," vysvětluje Anna Frýdlová, která v jeho rámci pracuje jako sociální pracovník, pedagog i terapeut a dodává: „Střecha poskytuje speciální podpůrnou činnost dětem z rozvrácených rodin, dětem ze sociálně slabších vrstev a dětem, u kterých hrozí odebrání z rodiny." Program není jen pro děti, ale i pro jejich rodiče.
Děti, kterým Střecha pomáhá, jsou vybrány z dalších tří celoročních programů, často je ale do Lobez posílá škola, pedagogicko-psychologická poradna nebo orgán sociálně-právní ochrany dětí. Nezřídka pocházejí z rodin, které mají nějakou formu dohledu a hrozí jim, že děti budou rodině odebrány. „Snažíme se, aby k tomu nedocházelo," říká Frýdlová.
Na první schůzku přijde dítě s maminkou a pracovníci se dozvědí, s čím přicházejí. Pak dítě dochází do Centra, na jiné sezení dochází rodič. Dítě také dostane asistenta, který s malým klientem společně chodí sportovat, do kina, hrají různé hry, atp. „Co budou dělat, si ale domlouvají oni sami," říká Frýdlová a dodává: „Asistent je dospělý, ale je to spíš kamarád."
Děti také mají možnost chodit do skupin. Tam pod vedením řeší věci, které je zajímají, a získávají sociální rady.
Salesiánské středisko má pro Střechu registrovány dvě sociální služby – odborné sociální poradenství i sociálně aktivizační služby.
Ke Střeše patří i jednodenní výlety. Například do akvaparku. K těm bývají připravovány i hry.
Terapeutické i poradenské služby jsou ve Střeše zadarmo. Částky za úhradu výletů jsou takové, aby je rodiče zvládli zaplatit."
Rozpočet Střechy na rok je 1,7 milionu korun. Peníze, které salesiánské středisko od nadace dostalo, použije právě na chod tohoto programu, jenž dále podporují Sociální odbor Magistrátu města Plzně, Ministerstvo práce a sociálních věcí a zhruba tisíc individuálních dárců.