V sobotu dopoledne se v Křimicích soutěžilo o to, který z draků vyletí nejvýše. V Hradišti zase včera dopoledne posuzovali vzhled a letové vlastnosti vlastnoručně vyrobených draků. Hlavní cenou pro výherce byl dort.
„Já mám strašně ráda pouštění draků,“ rozplývala se šestiletá Lenka Svítilová, která přišla do Křimic pouštět tygřího draka, na kterém prý pracovala celá rodina. „Mamka vymyslela, že to bude tygr a já jsem mu namalovala nos, jazýček a očička,“ prozradila Lenička. Výroba konstrukce zůstala na tatínkovi. „Uvidíme jestli poletí, vyráběl jsem ho poprvé v životě. Jako materiál jsem použil dřevěné tyčky a plachtovinu, tak mám strach, že bude trochu těžký,“ přiznal tatínek.
Svého draka si na louku do Křimic přinesla také šestiletá Verunka Vitáková. „Tatínek mi ho vyrobil a já jsem mu namalovala obličej,“ řekla o papírovém drakovi, kterému těsně před vypuštěním k nebi praskla jedna z tyček a tak čekal na opravu lepenkou, Verunka.
Tříleté zkušenosti s výrobou papírových draků mají Markovi. „Udělala jsem mu mašličky na ocásek a maminka mi pomáhala,“ potvrdila svoji spolupráci na dráčkovi šestiletá Anetka.
Třetího ročníku drakiády v Plzni–Křimicích, který pořádali místní dobrovolní hasiči ve spolupráci s pátým městským obvodem se zúčastnilo celkem 117 draků. Akce tím překonala svůj loňský rekord, kdy se na louce směrem na Vochov ´slétlo´ 90 draků. „Vítěze jsme letos nakonec nevyhlásili, protože před koncem utekl, mohu ale prozradit, že nejvýše vyletěl ručně vyrobený drak,“ uvedl vedoucí hasičů Martin Tintschl s tím, že měření dělali takzvaně od oka.
Drakiádu v Plzni–Hradišti pořádali skauti ze střediska Stopa. Děti se mohly kromě pouštění draků bavily na provazových lávkách, obří trampolíně, při běhu na lyžích pro dvojice, závodech s kopýtky nebo hodech na cíl. „Draci nám moc nelítaly, protože nebyl vítr, ale byli nádherní. Sešlo se zde asi sto účastníků s 58 vlastnoručně vyrobenými draky,“ sdělil organizátor akce Per Kuták. Nejlépe létal drak s názvem Mišmaš, nejhezčí byl zase Vlk.