Víkendový Den ve vzduchu s Plzeňským krajem, který bude opět hostit Aeroklub Plasy, zadrnká také na nostalgickou strunu. U příležitosti letošního stého výročí vzniku samostatného Československa se nad Plasy vznese první letoun československé výroby Avia BH-1 z roku 1920.

V jeho kabině bude sedět Marcel Sezemský, který si letoun od roku 1995 do roku 2001 také sám postavil. Zabralo mu to osm tisíc hodin práce. V Plasích ho představoval už před deseti lety, letos se vrací. „Avia BH-1 je první letoun továrny Avia, která vznikla v roce 1919. Oproti jiným letadlům, která se v továrně začala vyrábět, se tohle odlišoval tím, že bylo moderní a koncepčně předběhlo svou dobu,“ popsal stroj letec a konstruktér.

Ilustrační foto
Chudé děti dostanou na obědy

Celodřevěné letadlo BH-1 působilo rozruch například tím, že coby dolnoplošník bylo v éře dvou- a hornoplošníků vlastně raritou. „Založilo jakousi tradici a fenomén dvacátých let, kdy lehké letouny továrny Avia vítězily na mezinárodních soutěžích po celé Evropě,“ pokračoval Sezemský

Pilot si pochvaluje výborné letové vlastnosti avie. „Na První československé mezinárodní letecké výstavě byl oceněn dokonce prezidentem republiky T. G. Masarykem finančním darem 100 tisíc korun. Díky daru a následné státní zakázce na výrobu vojenských letounů společnost Avia nezanikla,“ dodal Marcel Sezemský, který se na Dni ve vzduchu představí v 15.22 hodin.

Rekordní sluneční hodiny u Bezvěrova právě ukazují jedenáct.
Z největších slunečních hodin se po měsíci stala atrakce