Velkým lákadlem bude v případě příznivého počasí přelet dvou letounů JAS-39 Gripen, dvou letounů L-159 Alca a dvoumotorového transportního letounu Casa C-295M. „Letos je doplní i letadla vzdušných sil armády Spojených států amerických, a to Boeing KC-135 Stratotanker umožňující tankování za letu a stíhačky F-22,“ připomíná Jana Komišová, vedoucí oddělení marketingu Magistrátu města Plzně.

Gripeny společně s letadly L-159 Alca proletí v sobotu 6. května v 16 hodin nad centrem města na zahájení pietního aktu na Americké třídě. O den později 7. května proletí všechna letadla už v plné sestavě nad Klatovskou třídou z jižního směru přibližně v 11.20 hodin,“ prozrazuje Jan Engler z organizačního týmu Slavností svobody. Svým průletem všechny letouny symbolicky pozdraví Konvoj svobody, který vyjíždí přesně v 11 hodin ze Sukovy ulice.

Zdroj: se svolením MMP

Letouny doprovodí také historické stroje. Poprvé se tak nad Plzní představí legendární stíhačka z 2. světové války P-51 Mustang, která bude k vidění už v sobotu na letišti v Líních při otevření muzea v Hangáru 3 na letišti v Líních. Kromě mustangu proletí nad Plzní také AT 19 Stinson sloužící k přepravě personálu, cvičný dvouplošník B 75 Stearman a britský dvoumístný cvičný dvouplošník Tiger Moth.

Křižíkovy sady nabídnou tradičně obraz amerického vojenského tábora a květnové ulice z roku 1945. Klub vojenské historie 16. obrněné divize rozloží v sadech vojenské kempy, předvede život vojáků, lehkou a těžkou obrněnou techniku a v České republice jediný provozuschopný tank Sherman.

V parku za OC Plzeň Plaza bude na místě i dobová ošetřovna, polní kuchyně Československé samostatné obrněné brigády, vojenské vozy Austin K2/Y ambulance nebo motocykly Matchless a BSA. Další novinkou bude legendární obří náklaďák Leyland Hippo. V rámci prezentace současné Armády ČR tam bude k vidění například samohybná houfnice Dana, obrněné kolové vozidlo Pandur nebo letošní novinka, nafukovací tank jako klamný cíl. 

Konvoj svobody.
Slavnosti svobody omezí provoz v Plzni, přinášíme seznam uzavírek

Slavnosti svobody doplní i řada koncertů. V pátek od 19 hodin se můžete na náměstí Republiky těšit na koncert Plzeňské filharmonie s názvem Plzeň zdraví Ameriku nebo v sobotu na stejném místě od 20.45 hodin na Duke Ellington´s Sacred Concert.

Součástí oslav bude i výstava s názvem Poválečné roky svobody ve Smetanových sadech, která připomene, co se událo v poválečném období u nás během pobytu amerických vojáků. Výstava je zároveň věnována památce Pavla Hauznera, plzeňského sběratele a pamětníka, který uchovával a předával prostřednictvím výstav a přednášek své svědectví o období konce války.

Slavnosti svobody v Plzni se uskuteční ve dnech 5. až 8. května a přehled programu včetně pietních aktů je k dispozici na www.slavnostisvobody.cz. Živý přenos vzpomínkového aktu Díky, Ameriko! a Konvoj svobody bude možné sledovat na facebookových profilech města a Slavností svobody.