Alespoň taková je informace, která se objevila na internetových stránkách Autonomních nacionalistů. Na svém webu svolávají všechny příznivce na poslední dubnovou sobotu před obchodní centrum Plaza na 13. hodinu.

Podle Věry Tydlitátové z Ligy proti antisemitismu je nepravděpodobné, že by zveřejnění tohoto termínu bylo pouze zastíracím manévrem. „Kdyby tento termín uvedli záměrně s tím, že se pochod ve skutečnosti bude konat jindy, zmátli by spoustu svých lidí. Je nutné si uvědomit, že poté, co proti nim v poslední době intenzivně zasahovala policie, jsou jejich vazby značně zpřetrhané. Navíc podle mne nejsou tak dobří konspirátoři,“ uvažuje Tydlitátová. Dodává, že 24. duben má také jasné propojení na výročí narození Adolfa Hitlera.

Úřady a policie ale zatím nepotvrdily, že by se shromáždění nacionalistů mělo v Plzni konat právě 24. dubna. „Odbor bezpečnosti magistrátu úzce spolupracuje se službou kriminální policie a vyšetřování, která situaci monitoruje. Dodnes ale není potvrzeno, který den se shromáždění uskuteční,“ uvedl radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS).

Podle náměstka krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete se ozbrojené složky chystají zasáhnout, pokud to bude nutné, ve všech osmi ohlášených termínech. „Nemůžeme prostě jen počítat s tím, že se pochod uskuteční 24. dubna, protože to je avizováno na internetu. Sledujeme aktivitu příznivců krajní pravice a jsme připraveni reagovat na aktuální situaci,“ vysvětlil Kníže.

Podle něj totiž není možné, aby se příznivci krajní pravice svolali do Plzně, aniž by o tom policie nevěděla. „Až budeme mít potvrzené informace o konání pochodu v některém z ohlášených termínů, budeme ve dvoudenním nebo třídenním předstihu informovat veřejnost prostřednictvím médií,“ uvedl Kníže.

Ať už se ale pochod uskuteční kdykoli, Plzeň pravděpodobně čekají policejní manévry. Bude samozřejmě záležet na předpokládané účasti na shromáždění a zda se budou chystat i nějaké protiakce ze strany levice či veřejnosti. Pokud to ale bude třeba, přijedou do Plzně pomáhat policisté z okolních krajů. Strážci zákona jsou připraveni nasadit do akce i vrtulník.

Samozřejmostí pak bude to, že ulice na trase pochodu budou vyklizené tak, aby v nich nestála auta nebo popelnice.

Svolavatelé ohlásili osm termínů shromáždění 27. ledna. Jedná se o březnové a dubnové soboty. Všechny akce mají začít u obchodního centra Plaza, odkud účastníci plánují vyjít buď na náměstí Republiky, nebo do Křižíkových sadů.

Centrální plzeňský obvod ani jeden z pochodů nezakázal. Starosta Jiří Strobach (ODS) je ale připravený shromáždění rozpustit na místě v případě, že bude porušen zákon. Poprvé si letos vezme na pomoc i odborníky na extremismus.