Náklady na rekonstrukci budovy kasáren se vyšplhaly včetně vybavení na třiapadesát milionů korun. „Hrazeny byly z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl Zdeněk Novotný, ředitel Úřadu práce v Plzni. Ten má totiž agendu sociálních dávek od roku 2004 na starost. Do nových prostor se přesunuly úřady pro všechny tři plzeňské okresy. Pracuje tu 72 lidí.

Největší změnou pro Plzeňany, kteří půjdou žádat o sociální dávky, je přechod na vyvolávací systém. „V Martinské byly místnosti rozděleny abecedně, takže lidé chodily stále ke stejné úředníci. Teď si vyzvednou číslo a čekají v jakých dveřích se rozsvítí,“ sděluje vedoucí odboru státní podpory Plzeň–město Jana Černá. Podle ní to urychlilo odbavování. „Je to teď průběžně. Dříve se stávalo, že když se jednalo o složitější případ, klient byl u úřednice třeba půl hodiny, ostatní musely čekat. Teď jejich věc vyřídí jiná pracovnice,“ říká Černá.

Samotní klienti si na novinku zvykají pomalu. „Je to trochu nepřehledné. Číslo se vám rozsvítí, ale najít dveře, kam máte jít je docela těžké. Jinak se mi ale nové prostory líbí,“ říká Radka Bromová. Někomu zase vadí, že zatímco léta chodil stále ke stejné úřednici, teď jedná pokaždé s někým jiným.

Jedním z přínosů nového pracoviště je zvýšení bezpečnosti pro zaměstnance. Ti jsou teď od žadatelů odděleni přepážkami. Mají také k dispozici nouzová tlačítka, které je napojeno na policii. „Přistoupilo se k tomu po zkušenostech z Martinské, kdy se někteří klienti pokusili naše pracovnice napadnout,“ vysvětluje Černá.

Podle ní se jen v okrese Plzeň–město na sociální podpoře měsíčně vydá padesát až šedesát milionů korun. „Částka klesla po roce 2008, kdy byla přijata úsporná opatření. Teď to opět stoupá, především kvůli vyššímu počtu žadatelů o příspěvek na bydlení,“ doplňuje Černá.

Nábytek v nové budově je dílem vězňů z Mírova. „Zaměstnanost u nás je pětašedesát procent. Na nábytku pracuje osmnáct vězňů. Za podobnou příležitost jsme každopádně rádi,“ uvedl ředitel věznice Vladimír Lang.

Státní sociální podpora pro Plzeň–město dříve sídlila v budově v Martinské ulici, kde byl úřad od roku 2004 v pronájmu. Cílem přesunu je mít všechna pracoviště pod Úřadem práce pohromadě. Co bude s prostorami v Martinské zatím není jisté. podle plzeňského primátora Pavla Rödla o ně má dlouhodobě zájem městská policie. „Návrh půjde v blízké době do Rady města,“ dodává primátor.